Aktualności - kultura, promocja, turystyka
Dzień Niepodległości
Mazowieccy samorządowcy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości.
Po 123 latach marzenie całych pokoleń Polaków stało się faktem. Przez lata niewoli nasi rodacy nie zapomnieli o niepodległości, walczyli o nią w przeróżny sposób: na polach walki, w powstaniach, ale też rozwijając przemysł, modernizując gospodarkę.
Proces ten trwał długo: różne były drogi do wolności, niepozbawione wewnętrznych sporów i polemik. Ale wtedy udało się wznieść ponad podziały i zobaczyć większe dobro: wolną Ojczyznę.
Płock upamiętnił odzyskanie niepodległości
Marszałek Adam Struzik wraz z dyrektorem delegatury urzędu marszałkowskiego w Płocku Tomaszem Kominkiem wziął udział w płockich obchodach. Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, skąd po złożeniu kwiatów, delegacja przeszła pod pomnik Władysława Broniewskiego. Następnie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, po której uroczystości kontynuowane były pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
– 11 listopada to dzień szczególnie ważny dla każdego Polaka, dlatego powinnyśmy go świętować wspólnie, bez podziałów. Bo jak mówił jeden z wielkich ojców Niepodległej, Wincenty Witos, „nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” – podkreślał marszałek Adam Struzik.
Powiat miński nie zapomina o bohaterach
W uroczystościach zorganizowanych w powiecie mińskim wzięła udział członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, która odwiedziła Cegłów i Stanisławów. W Cegłowie uroczystości rozpoczęły się symultanicznymi nabożeństwami w obu cegłowskich kościołach, tj. Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja oraz Parafii Starokatolików Mariawitów im. Jana Chrzciciela. Przybyli goście udali się do centrum miasta, gdzie złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Monument ten został wzniesiony w 1928 r. – w 10 rocznicę odzyskania niepodległości.
W Stanisławowie uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym. Kwiaty ku czci bohaterów, w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego, złożyła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska pod pomnikiem poległych mieszkańców miasta i gminy w walkach z lat 1914–1920, mieszczącym się na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury.
– 11 listopada, na zawsze będzie nam się kojarzył z wolnością, radością i zakończeniem bratobójczych walk. Jest to też dzień zadumy i refleksji nad nami – naszą przyszłością, naszymi dziećmi. Dziś stajemy w obliczu wielu wyzwań, które mogą często wystawić na próbę patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny. Nasze zaangażowanie jesteśmy winni tym, dla których stanął ten pomnik. Cieszę się, że w sercach mieszkańców Mazowsza wciąż tli się pamięć o przodkach, którzy walczyli o naszą wolność.
W Cegłowie dla uczestników obchodów Święta Niepodległości odbył się też koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu „Cegłowiacy” oraz Bieg Niepodległości, w którym udział wzięli mieszkańcy Mazowsza, a także przedstawiciele władz lokalnych, z wójtem Marcinem Uchmanem na czele.
OSP Pustelnik ku czci bohaterom
Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska spotkała się również ze strażakami z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustelniku, którzy także wzięli udział w obchodach 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Spotkanie to było okazją do rozmów na temat działalności ochotników na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Tego dnia został im także przekazany specjalistyczny sprzęt. Władze Mazowsza postanowiły przeznaczyć na wyposażenie tej jednostki kilka kompletów umundurowania bojowego, w którego skład wchodzą m.in. rękawice, hełmy z latarkami czy odzież ochronna.
Radom w hołdzie walczącym w niepodległość
W radomskich uroczystościach uczestniczył wicemarszałek Rafał Rajkowski. Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w katedrze. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Rynek Miasta, gdzie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.
– 11 listopada, Święto Niepodległości, to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Uczestnicząc w uroczystościach, nie tylko oddajemy cześć poległym, ale też umacniamy nasze poczucie wspólnoty narodowej – podkreślał wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Radomiu zorganizowali prezydent Radomia oraz Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.
Dlaczego właśnie listopad?
Wybór daty Święta Niepodległości wiązał się z podpisaniem rozejmu w Compiègne. To właśnie 11 listopada 1918 r. Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. W tym samym czasie Rada Regencyjna, organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego, „wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju”, przekazała władzę wojskową uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu. Trzy dni później powierzyła mu także władzę cywilną.
Nie ma nic ważniejszego
Przyszły Naczelnik tak mówił o tamtej chwili: „Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki (...). A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu”.