Aktualności - kultura, promocja, turystyka
14 kwietnia – Święto Chrztu Polski
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek naszej państwowości.
Było to doniosłe wydarzenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – rodzące się wówczas państwo polskie zostało wprowadzone w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
Doniosła decyzja
Na temat samego chrztu Mieszka I źródła historyczne są bardzo skąpe. Nie wiemy jak wyglądała sama ceremonia, ani gdzie się odbyła. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł mieć miejsce na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego. Przypuszcza się, że wraz z księciem został ochrzczony także jego dwór. Książe Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim, za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w roku 965.
I natychmiast w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone. Ich pierwszy biskup Jordan ciężką miał z nimi pracę, zanim, niezmordowany w wysiłkach nakłonił ich słowem i czynem do uprawiania winnicy Pańskiej.
Wywieśmy flagi
Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2019 r. Ma na celu upamiętnienie chrztu Polski, zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia i kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości.
Materiały promocyjne do pobrania na stronie Święto Chrztu Polski.