Konkursy
Konkurs „Dom w krajobrazie” rozstrzygnięty
Czy domy mogą być neutralne klimatycznie i jednocześnie nawiązywać do tradycji regionu? Konkurs architektoniczny „Dom w krajobrazie” udowodnił, że tak. Laureaci zaprojektowali nowoczesne domy w mazowieckim stylu.
Zadaniem uczestników było opracowanie projektu domu neutralnego klimatycznie, inspirowanego tradycyjną architekturą Mazowsza. Konkurs został zorganizowany przez samorząd województwa oraz Warszawski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Była to pierwsza edycja konkursu, a regionalną inspirację dla architektów miały stanowić Kurpie Białe i Zielone oraz obszar nadwiślański Mazowsza Zachodniego. Projektowane domy miały łączyć w sobie współczesne cechy i rozwiązania, a jednocześnie pasować do tradycyjnego krajobrazu kulturowego części województwa – Kurpiów oraz terenów wzdłuż Wisły od Warszawy do Płocka.
Spotkanie tradycji z wyzwaniami współczesności
– Naszą ideą było skorelowanie nowego budownictwa na Mazowszu z tym, co było w naszym województwie budowane kiedyś – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Chcielibyśmy zachować jak najwięcej z naszego dziedzictwa kulturowego, jednocześnie nie blokując inwencji twórczej i pomysłów współczesnych architektów. Stąd pomysł na taką formułę konkursu – dodaje.
Na inspirację, jakiej może dostarczać dziedzictwo kulturowe Mazowsza zwraca uwagę także przewodniczący sądu konkursowego Bolesław Stelmach.
– Poszukiwaliśmy obiektów, które w godny sposób będą z mazowieckimi zabytkami nawiązywać mądry dialog. Zakończony konkurs jest przykładem bardzo ważnego, a moim przekonaniu modelowego podejścia do kształtowania krajobrazu, do tego, aby dzisiaj budować przyszłe zabytki – dodaje architekt SARP.
Wyróżnione projekty to w większości prace młodych architektów. Z 27 nadesłanych zgłoszeń sąd konkursowy wybrał 10, które otrzymały równorzędne wyróżnienia i nagrodę 10 tys. zł.
Jak powiedział Piotr Jurkiewicz, sędzia referent w sądzie konkursowym, najbardziej interesującym elementem konkursu było zderzenie inspiracji tradycyjnym budownictwem Kurpiów i Mazowsza Zachodniego z najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi dziś przed architektami i architektkami, czyli odpowiedzią na kryzys klimatyczny i zagrożenia środowiska, do których budownictwo nadal znacznie się przyczynia.
– Wyłonionym pracom udało się nie tylko spełnić warunki neutralności klimatycznej, ale także odwołać do głęboko rozumianej tradycji budowania, która polega nie tylko na korzystaniu z powierzchownych elementów, dekoracji, ale także na uwzględnieniu lokalnego klimatu, lokalnych materiałów czy tradycji życia codziennego – dodaje.
Katalog wzorcowych projektów
Do konkursu mogli zgłosić się architekci i firmy z całej Polski. Na podstawie wyłonionych prac powstanie katalog wzorcowych projektów neutralnego klimatycznie domu jednorodzinnego dla wspomnianej wyżej części Mazowsza. Katalog będzie skierowany do inwestorów, którzy będą następnie mogli kupić pełną dokumentację projektową i zrealizować na jej podstawie inwestycje.
Lista nagrodzonych architektów i członków zespołów:
- Wojciech Młynarczyk,
- Karol Tomaszewski, Adam Kozłowski,
- Jan Dowgiałło, Anna Zawadzka-Sobieraj, Edyta Kaszuba, mech build sp. z o.o.,
- Marcin Kwietowicz, Grażyna Stawica, Gaja Bieniasz, Dominika Wąsik, Adam Bobryk, Cezary Kostecki, Bartłomiej Siekierkowski, Marta Tomasik, Piotr Bartkiewicz, Jakub Snopek,
- Lech Borysewicz DUOARCHITEKCI,
- JASTAA Sp. z o.o. Adam Stefaniak, Zuzanna Róg, Jacek Młynarczyk, Tomasz Węgrzyn, Weronika Bednarska,
- Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik,
- Tomasz Czerkawski,
- Maciej Bojarczuk,
- Mateusz Szydłowski.
Jak mówi Paweł Cukrowski, dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki urzędu marszałkowskiego, samorząd województwa będzie kontynuował organizację konkursu w formule dwuletniej.
– Chcemy, aby inicjatywa objęła swoim zasięgiem wszystkie mikroregiony etnograficzne, na terenie których obecne są charakterystyczne cechy architektury regionalnej. Pozwoli nam to zbudować katalog dobrych praktyk dla osób poszukujących inspiracji i planujących budowę własnych domów, a w konsekwencji na ochronę zróżnicowanego krajobrazu kulturowego Mazowsza – zapowiada.
10 grudnia o godz. 11:00 na kanale YouTube Warszawskiego Oddziału SARP odbędzie się transmisja pokonkursowej dyskusji z udziałem członków sądu konkursowego oraz autorów nagrodzonych prac.
Szczegóły na temat wyłonionych projektów można znaleźć na stronie Archikonkurs.
Powiązane