Aktualności - ekologia i środowisko
GO MAZOVIA LIFE PL
To nazwa projektu, który ma uporządkować gospodarkę odpadami na terenie województwa mazowieckiego i zmienić obecny system na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Dzięki niemu mazowieckie gminy stworzą lepsze warunki do realizacji zadań własnych w tym obszarze, a mieszkańcy będą mieć zagwarantowany dostęp do ekologicznej i przyjaznej środowisku infrastruktury do zagospodarowania odpadów.
By pozyskać środki na realizację projektu, 5 września 2023 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego złożył wniosek (tzw. Concept Note) do programu LIFE. Planuje się, że projekt będzie trwać od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2034 r. Budżet przedsiewziecia to ponad 18 mln euro, z czego kwota dofinansowania z programu LIVE wynosi ponad 11 mln euro. Do konsorcjum projektowego należą:
- Koordynator Konsorcjum: Samorząd Województwa Mazowieckiego
- Współbeneficjenci:
- MBPR – Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego,
- 26 gmin województwa mazowieckiego, w tym:
- 9 gmin miejskich (w tym 3 gminy miejskie na prawach powiatu),
- 8 gmin miejsko-wiejskich,
- 9 gmin wiejskich,
- Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie sp. z o.o.,
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
- Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system sp. z o.o. Koordynator Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu,
- Fundacja Frank Bold,
- Polskie Stowarzyszenie Zero Waste,
- Federacja Polskich Banków Żywności.
Samorząd województwa dopuszcza możliwość poszerzenia składu konsorcjum projektowego, dlatego zapraszamy wszystkich, którzy maja pomysł/wizję na transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, którą by chciał zrealizować w ramach projektu.
Prace nad projektem trwają
Podczas konferencji poświęconej projektowi GO MAZOVIA LIFE PL członkowie konsorcjum rozmawiali o jego realizacji, w związku z aplikowaniem do Programu LIFE. W spotkaniu uczestniczyła członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska.
– Gospodarka odpadami jest niezwykle ważna, zwłaszcza patrząc na liczbę wciąż wytwarzanych odpadów i trudności z ich przetwarzaniem. Dlatego oprócz wspierania finansowego, pomagamy również merytorycznie oraz w pozyskiwaniu funduszy na ten cel – zaznaczyła członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska.
Rozpoczęto też działania związane z przygotowaniem pełnego wniosku do drugiego etapu aplikowania do Programu LIFE, który jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej poświęconym współfinansowaniu projektów z obszaru ochrony środowiska i klimatu. Program LIFE obejmuje perspektywę finansową 2014–2020 oraz 2021–2027 i jest kontynuacją instrumentu finansowego LIFE+ funkcjonującego w latach 2007–2013.
Aby projekt GO MAZOVIA LIFE PL przynosił efekty, zdecydowano, by wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego stworzyć mechanizmy i narzędzia, które zagwarantują osiągnięcie ambitnych wymagań środowiskowych wynikających m.in. z przepisów krajowych i unijnych.