Aktualności - ekologia i środowisko
Circular Week 2021
„Razem dla zrównoważonej przyszłości” – to hasło przewodnie jednego z największych europejskich wydarzeń promujących rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz ekonomii cyrkularnej. Czwarta edycja Circular Week zgromadziła ponad 3 tys. uczestników z całej Europy.
Kongres zorganizował Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz ponad 30 instytucjami, firmami, start-upami oraz ambasadami.
Przestańmy się tylko zastanawiać i zacznijmy działać, bo to my jesteśmy ludźmi, na których czekaliśmy – namawiał do zmiany Guido Braam, ekspert gospodarki obiegu zamkniętego.
Relacje video z IV edycji Circular Week są dostępne na Youtube INNOWO , jak również podsumowanie wydarzenia .
Siedem dni o ekonomii cyrkularnej
Podczas tegorocznego Circular Week odbyło się 50 paneli eksperckich, szkoleń, spotkań oraz webinarów, podczas których zaprezentowano rozwiązania dotyczące kluczowych wyzwań ekonomii cyrkularnej: rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zapobiegania marnotrawienia żywności, rozwoju biogospodarki, wyzwań stojących przed branżą modową czy przyszłości surowców wtórnych.
– Na przestrzeni ostatnich lat obserwuję, jak idea gospodarki cyrkularnej się popularyzuje, a wydarzenia Circular Week tylko potwierdzają teorię, że koncepcja ta rozwija się na całym świecie, od Europy, przez Kanadę i Izrael. Cieszę się, że dzięki Circular Week Warszawa już po raz czwarty staje się centrum debaty na temat zrównoważonych rozwiązań, których tak bardzo globalnie potrzebujemy – komentuje dr Agnieszka Sznyk, prezes INNOWO i organizator wydarzenia.
Pomógł samorząd Mazowsza
Kulminacyjnym punktem wydarzenia był Mazovia Circular Congress, zorganizowany we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Tegoroczna edycja MCC poświęcona była m.in. tematowi przyspieszenia transformacji w gospodarce cyrkularnej, współpracy sieciowej na rzecz transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, cyrkularnym strategiom dla miast i regionów czy surowcom przyszłości. Gośćmi specjalnymi Mazovia Circular Congress byli m.in. Helena Braun – członkini gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, Jaqueline Cramer – holenderska profesor i polityk, Minister Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Środowiska oraz François Gaudet – szef Thematic Impact Finance Operations w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI).
– Gospodarka o obiegu zamkniętym w znacznym stopniu przyczynia się do zmiany klimatu i środowiska. Takie wydarzenia jak Circular Week pełnią kluczową rolę w podnoszeniu świadomości przedsiębiorców i podejmowaniu kolejnych kroków w celu zmiany naszych zachowań – podsumował François Gaudet.
Swoją wiedzą podzielili się również eksperci z obszaru cyrkularnej transformacji miast, biogospodarki czy rozszerzonej odpowiedzialności producenta z Polski i Europy.
– O gospodarce obiegu zamkniętego mówi się bardzo dużo, ale głównie w przestrzeni ekspertów. Aktualnie jest idealny czas, aby kierować przekaz do osób najbardziej zainteresowanych; do przedsiębiorców, konsumentów i mieszkańców miast. Naszym zadaniem jest wprowadzenie szerokiej i zrozumiałej komunikacji, abyśmy wszyscy mogli czerpać korzyści – skomentował Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Mazovia Circular Congress łączy w walce o środowisko naturalne
Realizacja celów gospodarki obiegu zamkniętego jest szczególnie ważna w przypadku koncernów z branży chemicznej, bo to w ich rękach leży ogromny potencjał do zmiany i zmniejszania śladu ekologicznego społeczeństwa.
– Mazovia Circular Congress to skuteczna platforma networkingowa, która łączy wszystkich interesariuszy. Istotnym elementem naszych działań jest współpraca w Grupie Kapitałowej, której celem jest optymalne wykorzystanie wspólnego potencjału intelektualnego i operacyjnego. Dlatego w zaprezentowanej przez nas strategii kładziemy nacisk na współpracę z partnerami biznesowymi – skomentował Bartłomiej Samardakiewicz, ekspert, Dział Strategicznych Projektów Badawczo-Rozwojowych PKN ORLEN .
Jednym z kluczowych elementów gospodarki obiegu zamkniętego jest zrównoważone wykorzystanie opakowań i wycofanie z użycia ich jednorazowych odpowiedników. Podczas kongresu odbyła się debata poświęcona skutecznym bodźcom ekonomicznym dla rozwoju Circular Economy (CE) na przykładzie rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
– Po raz kolejny przekonujemy się, jak wiele mamy jeszcze w Polsce do zrobienia. Aby cyrkularność faktycznie się wydarzyła, musimy skupić się na stworzeniu opakowań, które pozwolą uniezależnić się od niektórych surowców. Aby to osiągnąć powinniśmy budować nowe relacje biznesowe oraz nowe skuteczne prawo – podsumował Jacek Tyczkowski, prezes zarządu REKOPOL.
Czym dokładnie jest Circular Week
Circular Week – międzynarodowy tydzień gospodarki obiegu zamkniętego, organizowany przez Instytut INNOWO. Wydarzenie jest odpowiedzią na wyzwania zarówno ekologiczne, jak i społeczne. Circular Week to organizowany w całej Europie cykl wydarzeń, które edukują i promują postawy, zachowania i rozwiązania z obszaru gospodarki cyrkularnej.
W organizację wydarzenia aktywnie włączyły się ambasady: Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Szwecji, Ambasada Szwajcarii, Ambasada Austrii, Ambasada Kanady.