Aktualności - edukacja i sport

Wyróżnienia z okazji 100-lecia mińskiej „Handlówki”

mińska handlówka.jpeg Autor: fot. Rafał Płatek

W tym roku Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku świętuje 100-lecie działania.

Jubileusz placówki i obchody Dnia Edukacji Narodowej stały się okazją do uhonorowania kadry nauczycielskiej za wybitny wkład w kształcenie młodzieży.

Zasłużone wyróżnienia

Dyplomy i medale pamiątkowe „Pro Masovia” wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

– Jubileusz 100-lecia działalności to nie lada sukces. Pomimo zawiłości historycznych, tutejsza szkoła przetrwała i kształciła wybitnych absolwentów, którzy wynosili stąd nie tylko wiedzę w kwestiach handlowych i ekonomicznych, ale przede wszystkim wartości, jakimi powinien kierować się każdy dorosły człowiek. Każde z tych wyróżnień jest w pełni zasłużone, gdyż Zespół Szkół Ekonomicznych to nadal jedna z lepszych tego typu placówek na Mazowszu. Głęboko wierzę w to, że przed szkołą kolejne owocne i wspaniałe lata działalności – podsumowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

Początki mińskiej placówki

W 1918 r., po 123 latach niewoli, zaczęto odbudowywać szkolnictwo i tworzyć jednolity system oświaty w całym kraju. Oświata w Mińsku Mazowieckim również przeżywała odrodzenie. Pozwolenie od Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na założenie i prowadzenie tu szkoły otrzymała wówczas Maria Tołkaczewska. W Mińsku powstała Szkoła Handlowa Żeńska. Jej kierownikiem w roku szkolnym 1920/21 został Antoni Tołkaczewski.

Ogłoszenie w sprawie warunków pierwszego naboru do Szkoły Handlowej Żeńskiej zostało opublikowane w Gazecie Urzędowej Mińska Mazowieckiego 16 czerwca 1920 r. w brzmieniu: „Egzaminy wstępne odbywać się będą od 22 do 30 czerwca. Z początkiem roku szkolnego otwarte zostaną klasy III, IV, V, VI. Bez egzaminu przyjmuje się kandydatki po ukończeniu 4 oddziałów szkoły powszechnej do klasy III, po ukończeniu 6 oddziałów do klasy IV". Antoni Tołkaczewski był profesorem nauk handlowych, a Maria Tołkaczewska nauczycielem języka francuskiego i niemieckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony