Aktualności - edukacja i sport

Turniej szachowy na Politechnice Warszawskiej

Widok na podłużny stół z czterema stanowiskami do gry w szachy. Na stole widać cztery plansze z pionkami, nad którymi pochylają się gracze Autor: fot. FOCUS Michał Wojcieszek

Studenci Politechniki Warszawskiej walczyli o Koronę Rektora – laur za zwycięstwo w rozgrywkach szachowych.

Zawody objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Była to druga edycja konkursu. Całe wydarzenie można było oglądać online dzięki TVPW.

Szachiści z Politechniki walczyli o Koronę Rektora

Druga edycja turnieju szachowego o Koronę Rektora Politechniki Warszawskiej już za nami. Tak samo jak za pierwszym razem, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

Pierwszym etapem były rozgrywki eliminacyjne na portalu Lichess.org. Do finału, który rozegrano już stacjonarnie na terenie Politechniki Warszawskiej przeszło 6 pierwszych osób z tabeli każdego turnieju eliminacyjnego, zwycięzca poprzedniego turnieju oraz „Lucky losers”, czyli osoby, które nie spełniły wcześniejszych warunków, ale miały najwyższą sumę punktów w obydwu turniejach. Ostatecznie w finale o Koronę Rektora walczyło 16 osób.

Król jest tylko jeden

W tym roku został nim Maciej Kamiński, któremu serdecznie gratulujemy pokonania silnej konkurencji.

Gra w szachy rozwija

Szachy są jedną z najstarszych i najbardziej cieszących się popularnością gier. W średniowieczu szczególnie upodobali ją sobie królowie. Przynosi ona również wiele korzyści dla rozwoju intelektualnego. Już w 1779 roku Benjamin Franklin w swojej publikacji „Moralność gry szachowej” pisał o tym, że mają wpływ na rozwój umiejętności obserwowania, rozwagi, przezorności czy zapobiegliwości. Jak się okazuje, po obserwacji sposobu gry danego szachisty można też poznać lepiej jego osobowość. Ponadto szachy poprawiają zdolność intelektualną, zwiększają IQ, poprawiają umiejętności arytmetyczne i językowe oraz kształcą umiejętność krytycznego myślenia.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony