Aktualności - edukacja i sport

Jubileusz OEiiZK

Autor: Łukasz Gala

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie obchodzi w tym roku 30-lecie.

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów jest miejscem, w którym z ogromnym zaangażowaniem doskonali się nauczycieli w zakresie informatyki oraz pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji. Pracownicy Ośrodka dzielą się swoją wiedzą już trzy dekady.

Cofnijmy się w czasie…

1 czerwca 1991 r. – to właśnie wtedy Kurator Oświaty i Wychowania miasta stołecznego Warszawy powołał ośrodek do życia. Od początku ideą tego miejsca było kształcenie oraz doskonalenie nauczycieli. Jego założycielem oraz wieloletnim dyrektorem był Tadeusz Kuran. W tym czasie towarzyszyli mu dwaj pierwsi nauczyciele konsultanci oraz księgowa. Od 1 września dołączyli do nich kolejni pracownicy dydaktyczni. Początkowo siedziba ośrodka mieściła się w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Zajęcia odbywały się w salach, które wynajmowano w różnych szkołach. Rok później placówka przeniosła się na ul. Raszyńską. 1 września 2002 r.  ośrodek otrzymał w administrowanie parter i pierwsze piętro przy ulicy Nowogrodzkiej. Pomieszczenia budynku zostały gruntownie wyremontowane. Na parterze utworzono 3 sale komputerowe oraz salę wykładową i pomieszczenia socjalne.

Długa lista sukcesów

Od początku istnienia OEIiZK uczestniczy we wszystkich ważnych programach i przedsięwzięciach, które mają znaczenie dla rozwoju edukacji informatycznej i szkolnych zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych. Były to między innymi:

·         projekty MEN – ogólne i specjalistyczne kursy dla nauczycieli,

·         pracownie komputerowe dla szkół

·         wyposażenie poradni psychologiczno-pedagogicznych w sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem,

·         Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych,

·         Komputer dla ucznia,

·         wspieranie doradztwa zawodowego poprzez kursy i inne formy doskonalenia zawodowego,

·         Projekty Intel – Classmate PC, Mistrzowie Kodowania, Warszawa programuje!, EduWarszawa!

Swoją działalność Ośrodek prowadzi również poza granicami województwa mazowieckiego poprzez współpracę z wieloma wyższymi uczelniami w kraju i za granicą. Uczestniczy w projektach krajowych i międzynarodowych. Prowadził m. in. wraz z Instytutem Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego Studium Podyplomowe Informatyki dla nauczycieli pierwszego i drugiego stopnia. Uczestniczył w projektach: MatComp, Colabs, IT for US, ICT for IST, Compus. Był też organizatorem jubileuszowej X Międzynarodowej Konferencji Eurologo 2005, CBLIS 2010, a w roku 2015 Konferencji Scientix, organizowanej w ramach międzynarodowego projektu European Schoolnet.

OEIiZK przywiązuje dużą wagę do pracy z młodzieżą uzdolniona informatycznie, współpracując z Olimpiadą Informatyczną, corocznie przeprowadza Przedmiotowy Konkurs Informatyczny dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego (poprzednio także dla uczniów gimnazjów) oraz inne konkursy dotyczące wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji.

Warto też wspomnieć o tym, że wielu obecnych programistów z sentymentem wspomina aplikację „Logo Komeniusz”, program komputerowy, na którym wiele dzieci w szkołach podstawowych stawiało swoje pierwsze kroki z programowaniem. Oryginalnie został on napisany przez zespół pracowników Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie, natomiast pracownicy ośrodka przełożyli go na język polski. Następcą „Logo Komeniusza” była „Logomocja – polska edycja Imagine Logo”, której polska wersja także była opracowana w ośrodku.

W ofercie OEIiZK znajduje się około stu rodzajów szkoleń dopasowanych do aktualnych trendów technologicznych i dydaktycznych. Od 1991r. w kursach i innych działalnościach ośrodka uczestniczyło ponad 100 tys. nauczycieli. Od wielu lat oprócz szkoleń stacjonarnych ośrodek oferuje również szkolenia online i mieszane.

Działalność w pandemii

Po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce działalność szkoleniowa ośrodka bez żadnych problemów została dostosowana do działalności zdalnej. W ofercie znajduje się mnóstwo różnorakich szkoleń, webinariów i konferencji cieszących się olbrzymim zainteresowaniem słuchaczy. Wprowadzenie zajęć w formie zdalnej nie było jednak efektem pandemii. Są one wdrażane już od kilku lat. Przed epidemią szkolenia odbywały się na platformach przeznaczonych do nauczania zdalnego, obecnie zajęcia odbywają się także z wykorzystaniem komunikatorów internetowych w trybie synchronicznym. Ośrodek może pochwalić się sukcesem webinarium o metodach kształcenia zdalnego, zorganizowanego tuż po ogłoszeniu pandemii. Oglądało go ponad 20 tysięcy osób, co było miłym zaskoczeniem.

Plany na przyszłość

Pomysłów na realizację kolejnych projektów jest wiele. Z nadzieją wyczekiwany jest powrót do normalności i przywrócenie szkoleń stacjonarnych. Szkolenia zdalne ciągle będą funkcjonować, lecz niektóre zajęcia ciężko jest przeprowadzić w tej formie. W celu zagwarantowania jak najlepszej jakości zajęć online powstaje profesjonalne studio nagraniowe do pracy zdalnej. Ośrodek coraz większy nacisk kładzie na naukę stosowania urządzeń mobilnych do edukacji poprzez prowadzenie unikatowych zajęć realizowanych na zewnątrz przy wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości.  

Wsparcie samorządu

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie wraz z przeprowadzeniem reformy administracyjnej z 1999 r. stał się jednostką Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jak wspomina dyrektor Ośrodka dr Jan Aleksander Wierzbicki, ośrodek otrzymuje bardzo duże wsparcie od samorządu. I to nie tylko finansowe. Władze Mazowsza są otwarte na organizowane przedsięwzięcia oraz życzliwie wspomagają działania OEIiZK. W 2011 r. ośrodek został odznaczony Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia",  natomiast w 2016 r. – Dyplomem Uznania.

Misja ośrodka

Z perspektywy czasu wyraźnie widać, że osiągnięcie sukcesu ośrodek zawdzięcza przede wszystkim ludziom – ich wiedzy, zaangażowaniu i doświadczeniu. To dzięki nim od tylu lat udaje się realizować misję ośrodka.

Zatrudnieni w Ośrodku nauczyciele konsultanci i specjaliści ds. merytorycznych mają dużą wiedzę merytoryczną i metodyczną oraz łączą w swojej pracy różne specjalności. Jedną z nich jest informatyka, pozostałe to: matematyka, fizyka, chemia, biologia, nauczanie wczesnoszkolne, geografia, bibliotekoznawstwo itd. Są autorami i współautorami wielu podręczników i książek, referatów na konferencjach krajowych i międzynarodowych, niezliczonych artykułów i materiałów dydaktycznych.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony