Dzieje się na Mazowszu
22 sierpnia – Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie
Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 2019 r. dzień 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Jest to reakcja na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę.
Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie ma przypominać społeczeństwu o nienaruszalnym miejscu wolności sumienia i religii w katalogu praw człowieka.
Laboratorium Wolności Religijnej, jako projekt ukierunkowany na przeciwdziałanie przestępczości przeciwko wolności sumienia i wyznania oraz wszelkiej dyskryminacji na tle przynależności wyznaniowej, już po raz drugi podjęło się organizacji tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie w Polsce. Głównym ich elementem będzie podświetlenie na czerwono budynków urzędów i instytucji kultury w całym kraju. W zeszłoroczną akcję włączyło się kilkadziesiąt urzędów i instytucji, m. in.:
- budynek główny Urzędu Miasta Torunia, elewacja Areny Toruń, napis na ścianie CKK Jordanki oraz wnętrze kościoła pw. Świętego Ducha w Toruniu,
- poznański ratusz na Starym Rynku (Muzeum Historii Miasta Poznania),
- Tauron Arena Kraków oraz Kładka o. Laetusa Bernatka w Krakowie,
- Filharmonia Szczecińska,
- Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie,
- Pałac Branickich oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku,
- Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.
W 2020 roku w organizowane przez Laboratorium obchody zaangażowało się wiele urzędów i instytucji kultury, które podświetliły na czerwono swoje budynki.
Więcej informacji na stronie www.laboratoriumwolnosci.pl oraz na FB (@LaboratoriumWolnosci).