Informacje prasowe

Unijne wsparcie dla szkół z Warszawy i okolic

DSC_4679.JPG Autor: arch. UMWM

Samorząd Mazowsza doposaża kolejne szkoły. Nowe stanowiska komputerowe, laptopy czy pakiety internetu mobilnego trafią do 6 szkół z Warszawy oraz 8 z powiatów podwarszawskich. To efekt unijnego programu przygotowania nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego. Umowy podpisali dziś członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska oraz przedstawiciele gmin z regionu warszawskiego. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele warszawskich dzielnic i szkół.

Wartość realizowanego przez samorząd Mazowsza unijnego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego wynosi już ponad 55 mln zł. Sprzęt trafi do placówek, które do tej pory jeszcze nie brały udziału w programie.

Jak mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, program został uruchomiony z myślą o nauczaniu zdalnym, jednak zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany także poza okresem pandemii.

– Jesteśmy u progu nowego roku szkolnego, uczniowie lada dzień wrócą do szkolnych sal, jednak chcemy przygotować mazowieckie szkoły także na naukę zdalną. Co ważne, wkład własny do projektu pochodzi z budżetu województwa, dzięki czemu mogliśmy odciążyć lokalne samorządy, które złożyły wnioski – dodaje.

Wśród sprzętu, jaki trafi do szkół, są m.in. stanowiska komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne, monitory interaktywne, laptopy, projektory oraz moduły i programy edukacyjne, w tym pakiety Office 365. Jeśli będzie konieczne zorganizowanie nauki zdalnej, uczniowie bez dostępu do sieci zostaną wyposażeni w internet mobilny. Program obejmuje również szkolenia oraz zdalne instruktaże, które pomogą nauczycielom i uczniom efektywnie korzystać z zakupionego sprzętu.

Nowy sprzęt zostanie dostarczony m.in. do sześciu szkół w stolicy. Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska zwraca uwagę, że w stołecznych szkołach ponadpodstawowych uczy się niemal 1/3 uczniów z całej aglomeracji warszawskiej.

– W Warszawie kilkanaście procent uczniów nie ma dostępu do internetu. Czas pandemii pokazał, że nawet jeśli w domu uczniowie mają potrzebny sprzęt, to jest on współdzielony z uczącym się rodzeństwem lub rodzicami pracującymi zdalnie. Problem ubóstwa technologicznego istnieje także w Warszawie, dlatego liczy się każde wsparcie, każda złotówka – dodaje wiceprezydent.

 

Projekt „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”.

Lista beneficjentów i szkół, które dołączyły do projektu, znajduje się w załączniku z informacją prasową.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 21 08 31_IP Nowy sprzęt dla szkół - Warszawa.docx
    Rozmiar: 763.15 KB, DOCX
  • 21 08 31_IP Nowy sprzęt dla szkół - Warszawski Wschodni.docx
    Rozmiar: 762.75 KB, DOCX
  • mp3_Elżbieta Lanc_członek zarządu województwa mazowieckiego.mp3
    Rozmiar: 829.83 KB, MP3
  • mp3_Renata_Kaznowska_zastępca_prezydenta_m st Warszawy.mp3
    Rozmiar: 2.08 MB, MP3
  • mp3_Miorsław Krusiewicz_dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu.mp3
    Rozmiar: 1.76 MB, MP3
  • mp3_Andrzej Wyrozembski_dr liceum im. Limanowskiego w Warszawie.mp3
    Rozmiar: 1.22 MB, MP3
  • mp3_Elżbieta_Radwan_burmistrz_Wołomina.mp3
    Rozmiar: 1.97 MB, MP3
  • mp3_Tomasz Kostyra_zastępca wójta gminy Wiązowna.mp3
    Rozmiar: 884.52 KB, MP3
  • mp3_Adam_Krawczak_wójt_gminy_Leoncin.mp3
    Rozmiar: 1.29 MB, MP3

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony