Informacje prasowe

Stworzone dźwiękiem. Muzyka i taniec w sztukach plastycznych Azji i Oceanii. Nowa wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku

Konferencja prasowa z okazji otwarcia nowej wystawy Autor: archiwum UMWM

Nowa wystawa czasowa marszałkowskiego muzeum to nie tylko 170 starannie dobranych eksponatów, związanych z instrumentami i tańcem, ale też możliwość usłyszenia dźwięków Azji i Pacyfiku w centrum Warszawy.

Usłyszeć obraz, zobaczyć muzykę

Na wystawie znajduje się 170 różnych obiektów, m.in. wycinanki, tkaniny, meble, naczynia, obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki. Odwiedzający mogą nie tylko podziwiać niespotykane w innych polskich muzeach przedmioty z odległych regionów, ale też usłyszeć muzykę graną na instrumentach przedstawionych na oglądanych pracach.

Na wystawie przygotowano stanowiska interaktywne zachęcające do zastanowienia się nad dziełami oraz sprawdzające wiedzę zdobytą na wystawie. Jedną z atrakcji jest nagranie z indonezyjską tancerką, która zachęca odwiedzających do powtórzenia jej ruchów i zrobienia sobie selfie w lustrze.

Przygotowane aktywności umożliwiają atrakcyjne spędzenie czasu na wystawie dzieciom, młodzieży i dorosłym, na co zwraca uwagę wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Dziś muzea, aby przyciągać odwiedzających, szczególnie tych młodych, powinny oferować coś więcej niż eksponaty. Miłośnicy muzeów muszą czuć się niejako częścią wystaw, mieć na nie wpływ. Muzeum Azji i Pacyfiku to się udało.    

Taniec i muzyka towarzyszą najważniejszym momentom życia społeczności na całym świecie.

Jak podkreśla kuratorka wystawy dr Maria Szymańska-Ilnata – W dziełach plastycznych prezentowanych na wystawie uwiecznieni są muzycy, tancerze oraz sytuacje, ukazujące znaczenie muzyki w kulturach Azji i Oceanii. Dają wyobrażenie o różnych sposobach wyrażania emocji i relacji społecznych poprzez muzykę i taniec. Pomimo koncentracji na tematach eksponowanych dzieł plastycznych nie należy zapominać, że ich forma i zastosowane techniki artystyczne także zasługują na uwagę. Są to bowiem kunsztownie wykonane a czasem zadziwiające prace. Warto zatem zatrzymać się przy każdej z nich na dłużej i poznać jej historię, kontekst czy przeznaczenie.

Muzeum Azji i Pacyfiku zawsze warto odwiedzić, ale ta eskpozycja jest wyjątkowa, co podkreśla dyrektorka muzeum dr Joanna Wasilewska.

– Jest to jedyna wystawa w kraju, która pokazuje jak muzyka fascynuje artystów, którzy niejako próbują oddać jej kształt. To wystawa, które mówi o znaczeniu muzyki w życiu społeczeństw, o jej wymiarze artystycznym i kulturowym. Wystawa  Stworzone dźwiękiem pokazuje obiekty ilustrujące obchody świąt religijnych i świeckich w Azji i Oceanii. Czerwona wycinanka przedstawiająca paradę z okazji chińskiego Nowego Roku ukazuje korowód niosący smoka goniącego perłę. Na jednym z wielu obrazów zwiedzający mogą zobaczyć obchody indyjskiego Święta Świateł Diwali. Na wystawie nie zabrakło dzieł sławnych artystów z Azji. Jednym z nich jest rysunek światowej sławy malarza z Indonezji, Nyomana Gunarsy, przedstawiający rytualny taniec Baronga i Rangdy. W ostatniej części wystawy wyeksponowane są prace polskich artystów takich jak m.in. Andrzej Strumiłło i Aleksander Kobzdej.

Wystawa dla zwiedzających będzie dostępna niemal przez rok – od 25 listopada 2022 r. do 3 września 2023 r.

„Stworzone dźwiękiem”. Weekend otwarcia wystawy czasowej

Muzealnicy na weekend otwarcia (26-27 listopada) przygotowali szereg aktywności, które przeniosą zwiedzających w świat orientalnych instrumentów, dźwięków i muzyki. Wśród nich m.in.: warsztaty recyklingowe dla rodzin "Kreatywne instrumenty", otwarte warsztaty tańca, pokazy filmów dokumentalnych czy wykłady dotyczące ikonografii muzycznej, dźwięku w wietnamskiej kulturze Dong Son, malarstwa perskiego czy muzyki i instrumentów w sztuce Chin i Wietnamu.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

 

Więcej na stronie: muzeumazji.pl

 

Kuratorka wystawy: dr Maria Szymańska-Ilnata

Koordynatorka wystawy: Aleksandra Fudalej

Autorzy koncepcji plastycznej: Anna Skołożyńska-Cieciera ASC Studio

Załączniki:

  • 22 11 24 IP_nowa wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku.docx
    Rozmiar: 816.67 KB, DOCX
  • DSC_9364.JPG
    Rozmiar: 1003.94 KB, JPG
  • DSC_9401.JPG
    Rozmiar: 888.66 KB, JPG
  • DSC_9407.JPG
    Rozmiar: 1.01 MB, JPG
  • DSC_9430.JPG
    Rozmiar: 1000.56 KB, JPG
  • DSC_9484.JPG
    Rozmiar: 919.26 KB, JPG
  • DSC_9487.JPG
    Rozmiar: 922.88 KB, JPG
  • DSC_9500.JPG
    Rozmiar: 963.51 KB, JPG
  • DSC_9562.JPG
    Rozmiar: 1017.43 KB, JPG
  • DSC_9579.JPG
    Rozmiar: 978.34 KB, JPG
  • DSC_9584.JPG
    Rozmiar: 967.83 KB, JPG
  • mp3_Joanna_Wasilewska_dyrektor_Muzeum Azji i Pacyfiku.mp3
    Rozmiar: 5.33 MB, MP3
  • mp3_Maria Szymańska Ilnaty_kurator wystawy.mp3
    Rozmiar: 3.04 MB, MP3
  • mp3_Paweł_Cukrowski_dyrektor departamentu kultury.mp3
    Rozmiar: 886.19 KB, MP3
  • mp3_Wiesław Raboszuk_wicemarszałek.mp3
    Rozmiar: 5.23 MB, MP3

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony