Informacje prasowe
Studenci UKSW będą kształcić się w szpitalu międzyleskim
Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie udostępni studentom UKSW swoje pracownie i sprzęt medyczny. To wynik zawartej pomiędzy obiema placówkami umowy. Dziś w międzyleskim szpitalu została otwarta Katedra Ginekologii i Położnictwa Instytutu Nauk Medycznych, Wydziału Medycznego. Collegium Medicum.
Jak zauważa obecna na otwarciu katedry członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, dzisiejsza uroczystość to doskonały przykład współpracy pomiędzy placówką uniwersytecką a medyczną.
– Aby stać się lekarzem nie wystarczy sama teoria, w tym zawodzie liczy się przede wszystkim praktyka. Szpital międzyleski to doskonałe miejsce, aby zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego personelu medycznego. Placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym, jest szpitalem wielospecjalistycznym, dzięki czemu studenci będą mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę w praktyce - dodała członek zarządu Elżbieta Lanc.
Umowa pomiędzy uniwersytetem a szpitalem międzyleskim została podpisana 16 lutego br. Dzięki niej studenci UKSW będą mogli korzystać z infrastruktury szpitala oraz znajdujących się na jego wyposażeniu aparatury medycznej, sprzętu medycznego i wyposażenia techniczno-biurowego. Na potrzeby realizacji umowy na bazie istniejących w placówce komórek organizacyjnych UKSW utworzyło jednostki organizacyjne Instytutu Nauk Medycznych Wydziału Medycznego. Collegium Medicum UKSW. Są to: Katedra Ginekologii i Położnictwa, Katedra Chirurgii, Katedra Urologii, I Zakład Chorób Wewnętrznych oraz zakłady: Neurologii, Dermatologii, Okulistyki, Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Patomorfologii.
Otwierana dziś Katedra Ginekologii i Położnictwa Instytutu Nauk Medycznych, Wydziału Medycznego. Collegium Medicum powstała na bazie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego, który w ostatnim czasie przeszedł gruntowny remont. Dotychczasowe sale porodowe zmieniły się nie do poznania w nowoczesne, przyjazne i w pełni wyposażone przestrzenie. Jak zauważa dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosław Rosłon, nawiązanie współpracy z UKSW to kolejny etap rozwoju tego oddziału.
– To milowy krok, który pozwala na rozwój naszego szpitala nie tylko w zakresie świadczonych usług, ale także dydaktycznym pracowników medycznych. Ten oddział jest do tego doskonale przygotowany. Zarówno pani prof. Ewa Barcz, jak i cały zespół są bardzo zainteresowani pracą dydaktyczną. Dajemy studentom dostęp do całej naszej infrastruktury i sprzętu, a sami zyskujemy możliwość poszerzania wiedzy i rozwoju.
O przebiegu współpracy mówi kierownik Katedry prof. Ewa Barcz.
– Dzięki naszej współpracy z UKSW studenci będą u nas odbywali zajęcia dydaktyczne w formie seminariów i ćwiczeń. Jednym słowem będziemy kształcić nowe pokolenie lekarzy. Dla nas to duże wyzwanie i przede wszystkim motywacja do poszerzania wiedzy, żeby być na bieżąco z różnymi rozwiązaniami i znać odpowiedzi na trudne pytania.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl