Informacje prasowe

Ruszyła 4. edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Grupa ludzi przy stole Autor: archiwum UMWM

Właśnie ruszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. To właśnie z nich mieszkańcy regionu wybiorą te, które zostaną zrealizowane. Jest o co walczyć! W puli jest aż 25 mln zł. Co ważne w ciągu zaledwie kilku dni od uruchomienia naboru Mazowszanie zgłosili już kilkadziesiąt pomysłów.

Po raz kolejny władze regionu oddają w ręce mieszkańców 25 mln zł.

Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, BOM to szansa na realizację bardzo różnych, autorskich inicjatyw mieszkańców. – Od tzw. miękkich projektów, czyli np. szkoleń, warsztatów czy wydarzeń artystycznych po całkiem spore projekty infrastrukturalne. Na co tym razem zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu województwa zdecydują sami mieszkańcy. Liczę w szczególności na aktywność radomskich pomysłodawców – podkreśla wicemarszałek.

Zdecyduj, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu województwa

Jak zaznacza Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych urzędu marszałkowskiego, czwarta edycja to czas na realizację kolejnych pomysłów Mazowszan dotyczących najbliższej okolicy, sąsiadujących gmin czy całego województwa. – Z roku na rok jesteśmy zaskakiwani liczbą oraz jakością składanych projektów. Czekamy z niecierpliwością na propozycje w rozpoczynającej się edycji – dodaje.

Na co można zdobyć pieniądze?

W 4. edycji BOM-u, podobnie jak w poprzednich można ubiegać się o wsparcie na zadania o charakterze inwestycyjnym. Są to tzw. „twarde” projekty, czyli np. karetka, ścieżka pieszo-rowerowa czy boisko. Co jednak istotne budowa nowego obiektu może być realizowana tylko na nieruchomościach należących do samorządu województwa mazowieckiego lub jego jednostek organizacyjnych czy spółek.

Na finansowanie z budżetu regionu mogą liczyć także pomysłodawcy zadań o charakterze nieinwestycyjnym, inaczej „miękkich”, tj. np. szkolenia, warsztaty, wydarzenia tematyczne, zawody czy koncerty.

Od pomysłu do projektu w 4 krokach

Kluczowy jest pomysł. I to jest krok pierwszy. Krok drugi to precyzyjne, ale i ciekawe opisanie projektu w formularzu zgłoszeniowym. Wypełniając go na początku należy wybrać kategorię (obszar tematyczny), nadać dobry tytuł projektowi, a później dodać jego skrócony opis, co jest szczególnie ważne, bo będzie on promował projekt podczas głosowania. W formularzu należy również zawrzeć uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego adresatów.

Krok trzeci to kosztorys projektu. Im bardziej szczegółowy tym lepszy. Zdobycie minimum 50 podpisów pod projektem w formie papierowej czy elektronicznej zamyka proces składania projektu do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Projekty można składać w takich obszarach, jak np. edukacja publiczna, promocja i ochrona zdrowia, transport zbiorowy i drogi publiczne, kultura oraz ochrona zabytków i opieka nad zabytkami, pomoc społeczna czy wspieranie rodziny.

Radom z 21 projektami w Budżecie Obywatelskim Mazowsza

Mieszkańcy regionu radomskiego w dotychczasowych trzech edycjach BOM-u zdobyli środki na realizację w sumie 21 projektów. Wśród nich np. muzealny mini ogród botaniczny przy Muzeum im. Jacka Malczewskiego, festiwal wolności FREE(RA)DOM, młodzieżowe warsztaty artystyczno-multimedialne „Na musicalovo"­ czy działania z profilaktyki próchnicy zębów u najmłodszych.  

W 3. edycji BOM-u mieszkańcy regionu radomskiego zrealizują 4 projekty. Wśród nich znalazło laboratorium nowych mediów, turnieje piłki ręcznej, nowe miejsca parkingowe przy szpitalu w Krychnowicach oraz modernizacja ujęcia wody pitnej przy szpitalu wojewódzkim na Józefowie.

Na uwagę zasługuje z sukcesem zrealizowany w 2. edycji projekt Wojewódzkiego Festiwalu im. Andrzeja Siewierskiego „Rock na Zamku” w Szydłowcu. Na pytanie – czy było warto organizatorzy odpowiadają bez wahania.

– Oczywiście! To był dla nas czas wzmożonej aktywności. Jednak sam festiwal cieszył się zainteresowaniem, które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Co stoi za naszym sukcesem? Na pierwszym miejscu ludzie! Bez zaangażowania tak szerokiego grona realizacja zadania z pewnością nie byłaby możliwa. Ponadto liczne publikacje w mediach społecznościowych, przyciągające uwagę projekty graficzne ukazujące się w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. To niewątpliwie czynniki składające się na tak dobrą ocenę naszego projektu. Od początku wiedzieliśmy, co chcemy żeby się u nas zadziało, wiedzieliśmy na jakich artystów postawić i co zainteresuje liczne grono odbiorców – podkreślają organizatorzy.

Czas – start

W tegorocznej, 4. edycji BOM-u na zgłaszanie projektów jest dużo czasu. Nabór trwa aż do 13 stycznia 2023 r. Więcej na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można znaleźć na www.bom.mazovia.pl.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 1.jpg
    Rozmiar: 652.98 KB, JPG
  • 22 11 25 IP_BOM_Radom.docx
    Rozmiar: 241.03 KB, DOCX
  • 4.jpg
    Rozmiar: 399.79 KB, JPG
  • 5.jpg
    Rozmiar: 643.72 KB, JPG
  • Baner 1920x1080 px.png
    Rozmiar: 337.67 KB, PNG
  • Baner dolny- 576px x 201px.png
    Rozmiar: 210.48 KB, PNG
  • Baner mobilny- 320 x 358 px.png
    Rozmiar: 216.68 KB, PNG

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony