Informacje prasowe
Rusza nauka języka polskiego dla najmłodszych uchodźców oraz ich rodziców
Samorząd województwa mazowieckiego uruchomił kolejne wsparcie dla Uchodźców. W Płocku ruszyły bezpłatne twórcze zajęcia języka polskiego dla najmłodszych oraz specjalne kursy dla ich rodziców i opiekunów. Projekt realizują Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteka Pedagogiczna w Płocku.
Twórcze zajęcia nauki języka polskiego dla dzieci oraz dorosłych to część projektu MaKI – Mazowieckie Kluby Integracyjne. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, nauka języka polskiego to kolejna pomoc samorządu województwa dla obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali zatrzymać się na terenie naszego województwa.
– Szacuje się, że w Płocku i jego okolicach przebywa obecnie ok. 2 tys. Uchodźców. Większość to matki z dziećmi, które z dnia na dzień straciły wszystko, co dawało im poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Realizowane przez naszą bibliotekę pedagogiczną i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zajęcia to nie tylko nauka języka polskiego, to także pewnego rodzaju terapia emocjonalna i społeczna, bardzo potrzebna w budowaniu nowych relacji i odnajdywaniu się w nowej rzeczywistości.
Nauka języka polskiego przez zabawę
Polsko-Ukraińskie Zajęcia Integracyjno-Kreatywne, czyli tzw. PUZIKI przeznaczone są dla dzieci z Ukrainy w wieku 8-12 lat. Ten projekt to nauka połączona z twórczą zabawą. Poza umiejętnościami językowymi wspierany będzie rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny. Zajęcia będą także okazją, by podczas integracji dzieci przełamywały swoją nieśmiałość, budowały zaufanie i naturalnie rozwijały swoje talenty oraz umiejętności językowe. Dzieci otrzymają także pomoc w odrabianiu prac domowych. Lekcje poprowadzą doświadczeni nauczyciele z Polski i Ukrainy, wykładowcy akademiccy, trenerzy kreatywności, a spotkania realizowane są w oparciu o scenariusze zajęć twórczych, odpowiednio zmodyfikowanych pod kątem potrzeb małych uczestników. Zajęcia odbywać się będą w każdy poniedziałek i środę w siedzibie płockiego oddziału MSCDN, w godzinach 16.30-18.00.
Jak podkreśla dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Jarosław Zaroń, ten projekt służy przełamywaniu barier.
– Proponujemy dzieciom z Ukrainy naukę języka polskiego przez wspólne zajęcia i zabawy rozwijające kreatywność. Zaplanowaliśmy gry w szachy, warcaby, warsztaty teatralne. Zajęcia prowadzić będą polscy i ukraińscy nauczyciele, a także ukraińscy szachiści i warcabianiści. Pojawią się także aktorzy z mazowieckich teatrów, a w ramach wolontariatu wspierać nas będą studenci mazowieckich uczelni. Projekt będzie także kontynuowany w wakacje. Chcemy zaprosić dzieci do udziału w grach miejskich, a także wycieczkach.
W czasie, gdy dzieci będą uczestniczyły w zajęciach twórczych i uczyły się języka polskiego, ich rodzice i opiekunowie mogą skorzystać z bezpłatnych lekcji dla dorosłych Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i środy, w godzinach 16.30-18.00 w MSCDN Wydział w Płocku. Ta część projektu zainspirowana została zainicjowanymi w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku kursami podstaw języka polskiego dla Ukraińców. W dotychczas przeprowadzonych dwóch edycjach poziomu „zerowego” uczestniczyło blisko stu chętnych. Część kontynuuje naukę na poziomie A1. Dla osób, które nie mogą uczyć się stacjonarnie, planowane jest uruchomienie kursów online. Znajomość języka polskiego to dla obywateli Ukrainy nie tylko szansa na lepsze, codzienne funkcjonowanie w naszym kraju, ale także większe możliwości na znalezienie pracy.
Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku Agnieszka Olczyk, podkreśla, że podstawą funkcjonowania jest dobra komunikacja.
– Dlatego, gdy w naszym kraju pojawili się uchodźcy z Ukrainy, niemal od razu podjęliśmy decyzję o przygotowaniu systemu wsparcia organizując działania edukacyjne dla dzieci oraz naukę języka polskiego dla dorosłych. Wiedzieliśmy, że uchodźcy nie poradzą sobie bez znajomości podstaw języka polskiego, topografii oraz użytecznych informacji o zasadach funkcjonowania w mieście, ale także województwie i kraju.
Mazowieccy harcerze przekażą zestawy opatrunkowe
Ponad 1000 apteczek oraz materiały opatrunkowe i środki medyczne trafią do Ukrainy. Za pośrednictwem samorządu województwa mazowieckiego przekażą je mazowieccy harcerze oraz szwedzcy i holenderscy skauci.
Jak podkreśla Cezary Supeł Komendant Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego, harcerze z Mazowsza od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę włączyli się w pomoc ofiarom wojny.
– Oprócz działań lokalnych polegających na zabezpieczeniu opieki dla Uchodźców i przygotowaniu miejsc noclegowych uruchomiona została zbiórka środków opatrunkowych w celu przygotowania apteczek. W tym działaniu wsparli nas także skauci ze Szwecji i Holandii, którzy również zorganizowali zbiórki. Dzięki tej współpracy już dziś możemy przekazać ponad 1000 różnego rodzaju apteczek. Kolejne są przygotowywane.
W skład pomocy humanitarnej wchodzi m.in. 850 apteczek indywidualnych w pokrowcach na pas, 160 – w plecakach (dar od skautów szwedzkich) oraz 100 – walizkowych (dar od skautów holenderskich). Do Ukrainy trafią także gazy opatrunkowe, opaski dziane, opaski elastyczne, przylepce, chusty trójkątne, paski do zamykania ran, hydrożele, koce termiczne oraz płyny do dezynfekcji.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602,
kom. 510 591 974;
e-mail rzecznik@mazovia.pl