Informacje prasowe
Poczuj magię świąt w mazowieckich muzeach!
Koncerty, wystawy, warsztaty czy spektakle – mazowieckie muzea i teatry przygotowały wiele ciekawych propozycji zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i całych rodzin. To doskonała okazja, aby już teraz poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
Grudzień to wyjątkowy czas, związany z przygotowaniem do Bożego Narodzenia i wspólnym świętowaniem z bliskimi.
– Mazowieckie instytucje kultury przygotowały dla Mazowszan wiele wydarzeń, które pozwolą przeżyć ten czas jeszcze bardziej wyjątkowo. Warto skorzystać z tej oferty – zachęca marszałek Adam Struzik.
Warszawa
Bogatą ofertę świąteczną przygotowały warszawskie muzea i teatry. Na melomanów czekają wydarzenia muzyczne np. „Oratorium Weihnachtsoratorium” Jana Sebastiana Bacha. Na koncert w niedzielę, 12 grudnia do Zamku Królewskiego zaprasza Warszawska Opera Kameralna.
Świąteczne chwile spędzane w domu z pewnością umilą dźwięki kolęd z różnych stron świata z nowej płyty Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, która ukaże się jeszcze przed świętami.
Najmłodsi mieszkańcy stolicy również mogą liczyć na okołoświąteczne niespodzianki np. warsztaty rodzinne, podczas których pod okiem twórczyń ludowych wykonają ozdoby ze słomy, papieru czy bibuły. Odbędą się one 12 grudnia
w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Dzień wcześniej, w sobotę 11 grudnia na warsztaty japońskiej sztuki pakowania prezentów w duchu zero waste zaprasza Muzeum Azji i Pacyfiku.
Odbędą się również świąteczne spektakle m.in. „Wigilia po polsku” Teatru Podaj Dalej w Stacji Muzeum, we wtorek 14 grudnia, czy w niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie „Świąteczne Spotkanie Rodzinne” w Teatrze Polskim.
Prawdziwy klimat świąt będzie można poczuć na jarmarku bożonarodzeniowym „Święta za pasem” w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie. W weekend (11-12 grudnia) wystawcy z całej Polski będą oferować tam produkty regionalne i rękodzieła artystyczne.
Region ciechanowski
O tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych będzie można usłyszeć w niedzielę 12 grudnia na spotkaniu poświęconym tradycji Świąt Bożego Narodzenia „Świąteczna Rodzinna Niedziela” w Muzeum Szlachty Mazowieckiej. W programie przewidziano również warsztaty wykonywania ozdób choinkowych według staropolskiej tradycji.
– Boże Narodzenie, to radosny czas wśród najbliższych nam osób. Okazją na przeżycie takich rodzinnych chwil z pewnością będzie koncert świąteczny „Gdzie jest Betlejem” w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – zachęca wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Autorskie pastorałki oraz znane, polskie kolędy w nowoczesnych aranżacjach zaprezentuje Aleksandra Stano.
Region płocki
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza uczniów szkół podstawowych i przedszkoli do zapisów na warsztaty grupowe „Choinkowe ozdoby z opłatka – światy” oraz „Tradycja drzewka bożonarodzeniowego”. Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy nie tylko poznają historię i symbolikę dawnych ozdób choinkowych, ale także własnoręcznie je wykonają. Warsztaty będą odbywać się do świąt w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zaprasza w grudniu na widowisko muzyczne „Opowieść Wigilijna” na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa.
W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu od grudnia do końca lutego można podziwiać trzydziestą odsłonę wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”, dzięki której możemy poznać codzienność, zwyczaje i obrzędy ludności wiejskiej dawniej zamieszkującej Mazowsze. A dla tych, którzy mniej chętnie wychodzą z domu, jak i tych, którzy z powodu wirusa nie będą mogli uczestniczyć w jakichkolwiek wydarzeniach, muzeum przygotowało lekcję w wersji online „Boże Narodzenie na Mazowszu”.
Region radomski
Radomscy uczniowie szkół podstawowych mają szansę wykazać się swoimi artystycznymi umiejętnościami, biorąc udział w konkursie „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa” organizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej. Prace można przesyłać do 14 stycznia. Te dzieci, które dopiero chciałyby nauczyć się wykonywać piękne ozdoby świąteczne, Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na grudniowe zajęcia poświęcone przygotowaniu m.in. pawich oczek czy łańcuchów. Prace manualne poprzedzi krótka prelekcja o tradycyjnych ozdobach świątecznych.
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wprowadzi nas w klimat świąt dźwiękami muzyki na jednym z elementów wystawy „Grajmy Panu na cytrze!”. Na zamku w Szydłowcu w Komnacie Intermezzo w przestrzeni ekspozycyjnej „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” czeka na zwiedzających specjalnie przygotowany instrument -„magiczna” cytra, która pomoże każdemu chętnemu w samodzielnym wykonaniu kolędy „Cicha noc”. Na muzykantów czekają także inne instrumenty: harmonia jednorzędowa, cymbały, skrzypce laskowe, burczybas oraz bardzo popularne i głośne – dżazy – czyli ludowe perkusje. Jest też specjalne miejsce dla przyszłych dyrygentów, czyli interaktywna batuta.
Region ostrołęcki
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza uczniów szkół i przedszkoli na warsztaty grupowe z tworzenia tradycyjnych ozdób kurpiowskich „O tradycji Bożego Narodzenia”. Zajęcia odbywać się będą do 22 grudnia w dni robocze, w godzinach od 8:00 do 16:00.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl