Informacje prasowe
Nowoczesne technologie IT w szpitalu bródnowskim
Zakończona właśnie inwestycja w cyfryzację to inwestycja w nasze zdrowie. Mazowiecki Szpital Bródnowski oficjalnie zakończył realizację projektu REACT UE o łącznej wartości ponad 38 mln zł. Wdrożone działania to solidny fundament trwającej transformacji cyfrowej wraz z implementacją e-usług. W konferencji podsumowującej projekt wzięli udział m.in. przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski, Teresa Maria Bogiel - prezes zarządu szpitala, członkini zarządu szpitala ds. cyfryzacji Ewa Janczar.
Mazowiecki Szpital Bródnowski zakończył projekt cyfryzacji placówki, który znacząco podnosi standardy opieki zdrowotnej i efektywność procesów oraz cyberbezpieczeństwo danych i systemów. To jeden z największych projektów cyfryzacji szpitali na Mazowszu. Jego wartość wynosi ponad 38 mln zł. Środki w całości pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, oś priorytetowa XII „React – EU dla Mazowsza”.
Dzięki cyfryzacji szpitala poprawiły się standardy opieki zdrowotnej – usprawniono procesy, zwiększono dostępność do informacji medycznych i wprowadzano innowacyjne formy świadczeń medycznych. Wspólną cechą cyfryzacji prowadzonej przez szpital jest kompleksowość i bezpieczeństwo pacjenta oraz interoperacyjność i cyberbezpieczeństwo Jak zaznacza członkini zarządu ds. cyfryzacji szpitala Ewa Janczar, samorząd województwa wspiera finansowo szpital we wprowadzaniu rozwiązań cyfrowych. –Sercem cyfryzacji Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego jest człowiek – pacjent i pracownik. Cyfryzacja jest kluczowa z wielu powodów. Wprowadzenie nowoczesnych technologii cyfrowych, w tym takich jak telemedycyna czy systemy monitorowania pacjentów, jest szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych.
Radny i przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski podkreśla, że projekt jest kamieniem milowym dla Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, a jednocześnie fundamentem dalszej transformacji cyfrowej placówki. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie, zwiększając jednocześnie efektywność naszych procesów. To również ważny krok w kierunku dostosowania się do obowiązujących standardów opieki zdrowotnej i wymagań współczesnego świata, w tym związanych z funkcjonalnościami dla pacjentów i bezpieczeństwem danych.
Szpital rozwija się i udoskonala w wielu wymiarach, a bardzo ważną częścią tych zmian jest cyfryzacja. Cieszę się, że nasz właściciel – Województwo Mazowieckie, wspiera finansowo i organizacyjnie kolejne nowości w szpitalu bródnowskim – zaznaczyła prezes zarządu Teresa Maria Bogiel.
Jak zaznacza członkini zarządu ds. cyfryzacji szpitala Ewa Janczar, projekt cyfryzacji wpłynął na wiele wymiarów działalności placówki – infrastrukturalny, finansowy, optymalizacji procesów, ekologiczny, interoperacyjności, cyberbezpieczeństwa, ale przede wszystkim na jej pacjentów, personel medyczny oraz pracowników administracyjnych i technicznych. – To nie tylko kompleksowa modernizacja infrastruktury teleinformatycznej i oprogramowania, ale również uruchomienie e-usług takich jak możliwość zarejestrowania się na wizytę przez internet i pobierania wyników badań obrazowych czy cyfrowy podpis naszych pacjentów na dokumentach szpitalnych. To także realizacja potrzeb dostępności – strona internetowa szpitala jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.
Jednym z kluczowych celów projektu było podniesienie bezpieczeństwa danych i systemów informatycznych. Wraz z rozwojem nowych technologii oraz ich wkraczaniem do procesów musimy budować świadomość ludzi, a także wdrażać zaawansowane systemy zabezpieczeń przed cyberprzestępstwami.
Projekt „Uzupełnienie interoperacyjnego środowiska przepływu danych i informacji w procesach medycznych i niemedycznych Szpitala wraz z zapewnieniem wysokiej dostępności i bezpieczeństwa danych i systemów” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach REACT EU.
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Piotr Gołaszewski
Rzecznik Prasowy
Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o.
e-mail: p.golaszewski@brodnowski.pl