Informacje prasowe
Mazowsze wśród najbardziej innowacyjnych samorządów

Znamy wyniki konkursu „Innowacyjny Samorząd”, w którym są nagradzane nowatorskie i kreatywne inicjatywy samorządowe. Drugie miejsce w kategorii województw zajął projekt departamentu edukacji publicznej i sportu urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego dotyczący wprowadzenia innowacji w 153 szkołach zawodowych na Mazowszu.
„Innowacyjny Samorząd” to konkurs Serwisu Samorządowego PAP mający promować kreatywne i nowatorskie inicjatywy realizowane przez samorządy lokalne. Wśród tegorocznych laureatów konkursu znalazł się projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” realizowany przez departament edukacji publicznej i sportu urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego. Polegał on na wdrożeniu innowacji w 153 szkołach zawodowych. Kompleksowe wsparcie trafiło zarówno do uczniów i nauczycieli, jak i doradców zawodowych czy samych szkół, które zyskały nowoczesny sprzęt dydaktyczny.
– Innowacje wzbogaciły procesy nauczania o nieszablonowe działania, które poszerzyły wiedzę i umiejętności uczniów. Jednak największe korzyści z projektu to poprawa jakości nauczania w szkołach i wzrost ich konkurencyjności. Dzięki temu absolwenci mają lepszy start na rynku pracy, a niektórym uczniom ułatwiło to wybór ścieżki zawodowej – zaznacza Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego
INNOWACYJNY PROJEKT W LICZBACH
Projekt był realizowany od września 2017 r. do końca grudnia 2023 r. w technikach, szkołach branżowych I stopnia i szkołach policealnych prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego.
– Projekt realizowaliśmy we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i Agencją Rozwoju Mazowsza. Głównym założeniem było opracowanie i wdrożenie programów innowacji pedagogicznych na 52 kierunkach kształcenia. Ważnym elementem projektu było przeprowadzenie 6 tys. płatnych staży i praktyk zawodowych, przeszkolenie 5,5 tys. uczniów i 700 nauczycieli praktycznej nauki zawodu. W szkołach, które brały w nim udział, jest zauważalny wzrost zainteresowania uczniów – podkreśla Dawid Kalkowski, zastępca dyrektora departamentu edukacji publicznej i sportu urzędu marszałkowskiego.
Uczniowie mogli wziąć udział w szkoleniach m.in. z informatyki, obsługi drona, technik masażu, sprzedaży, zarządzania czy hotelarstwa, a nauczyciele – z wykorzystania sztucznej inteligencji w nauczaniu. Zorganizowano także 57 wydarzeń, w tym targi zawodowe, e-targi pracy.
Wartość projektu to prawie 120 mln zł, z czego prawie 96 mln zł pochodzi z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.
REWOLUCJA W SZKOLNICTWIE ZAWODOWYM NA MAZOWSZU
Wdrażanie innowacji przebiegało we współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół. Eksperci opracowali dla każdej placówki indywidualny program nauczania odpowiadający potrzebom nauczycieli i uczniów oraz uwzględniający ich plany edukacyjne. Program uwzględniał też aktualne i przewidywane trendy na rynku – także lokalnym – pracy.
W ramach projektu 171 pracowni praktycznej nauki zawodu zyskało nowe wyposażenie, m.in. sprzęt informatyczny (komputery, drukarki i skanery 3D), fotograficzny, gastronomiczny (sprzęt do gotowania molekularnego i gotowania w azocie), medyczny, weterynaryjny (interaktywne części anatomiczne i fantomy zwierząt, modele do nauki szycia chirurgicznego), kosmetyczny (fotele podologiczne, materace przeciwodleżynowe), motoryzacyjny (testery diagnostyczne aut), mechaniczny, kolejowy, chemiczny, budowlany czy ogrodniczy (np. ciągnik do architektury zieleni).
Nowoczesne wyposażenie specjalistyczne trafiło także do pracowni: hotelarskich, agrobiznesu, fryzjerskich, geodezyjnych, hydrauliki siłowej, mechatroniki, protetyki, stomatologii czy technologii drewna. Łącznie zakupiono ok. 5 tysięcy nowych sprzętów.
Link do filmiku promującego projekt: https://youtu.be/sTfhg_q_mEI
Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl