Informacje prasowe

Kolej pasażerska wróci do Sokołowa? Umowa partnerstwa podpisana

Grupa elegancko ubranych osób na tle czerwonej ścianki Mazowsza. Autor: arch. UMWM

Samorząd Mazowsza kontynuuje starania o przywrócenie linii kolejowej do Sokołowa Podlaskiego. Dziś podpisano umowę partnerstwa, niezbędny dokument aplikacyjny w drugim etapie naboru wniosków do programu Kolej +. Liderem projektu jest samorząd województwa, a partnerami powiat sokołowski, Sokołów Podlaski oraz gminy Sokołów Podlaski i Bielany. Umowę z partnerami podpisali dziś marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk. W spotkaniu wzięła udział posłanka Sejmu RP Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, projekt jest efektem dobrej współpracy między samorządami.

– Połączyliśmy siły, by zwiększyć swoje szanse na realizację projektu. Bezpośrednie połączenie z Warszawą może być dla Sokołowa i tej okolicy Mazowsza dużym impulsem rozwoju i znacznie wpłynąć na poprawę życia mieszkańców. Rekomendowany wariant wykorzystuje istniejącą już infrastrukturę kolejową oraz pozwala docelowo na kursowanie nawet 18 par pociągów na dobę – dodaje marszałek.

Kolej do Sokołowa w drugim etapie

Projekt "Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Sokołów Podlaski – Siedlce" znalazł się wśród 79 inwestycji wyłonionych do drugiego etapu programu Kolej + prowadzonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK). Podpisana dziś umowa partnerstwa określa zasady współpracy między liderem projektu (samorządem województwa) a partnerami.

Wszystkie samorządy tym samym zgadzają się na zasady naboru do programu i wspólne pokrycie 15 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Podział środków, które samorządy przekażą na wkład własny, będzie określony po decyzji o przyznaniu dofinansowania.

– Umowa partnerstwa została podpisana, teraz dokumenty będą złożone do PKP PLK. Pozostaje czekać na decyzję. Liczymy, że będzie ona pozytywna, a już za kilka lat mieszkańcy Sokołowa i okolic uzyskają komfortowe połączenie ze stolicą – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Którędy mogą pojechać pociągi?

Na potrzeby projektu powstało zlecone przez zarząd województwa Wstępne Studium Planistyczno–Prognostyczne (WSPP). Jego przygotowaniem zajęło się konsorcjum firm, w skład którego weszły: Infra – Centrum Doradztwa sp. z o.o. oraz Instytut Kolejnictwa.

Rekomendowany do realizacji został wariant, który zakłada rewitalizację linii kolejowej nr 55 w jej istniejącym przebiegu oraz jej elektryfikację. Umożliwi to bezpośrednie połączenia z Warszawy do Sokołowa Podlaskiego. Pociągi pasażerskie pojechałyby do Sokołowa z prędkością maksymalną 120 km/h, a towarowe – 80 km/h. Przewidywane koszty netto inwestycji to niemal 320 mln zł.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 21 11 24 IP_Kolej do Sokołowa.docx
    Rozmiar: 31.33 KB, DOCX
  • mp3_Adam_Struzik_marszałek.mp3
    Rozmiar: 3.98 MB, MP3
  • mp3_Bogusław Karakula_burmistrz Sokołowa Podlaskiego.mp3
    Rozmiar: 813.88 KB, MP3
  • mp3_Kamila Gasiuk-Pihowicz-poseł na sejm RP.mp3
    Rozmiar: 1.69 MB, MP3
  • mp3_Wiesław Raboszuk_wicemarszałek.mp3
    Rozmiar: 1.69 MB, MP3
  • mp3_Zbigniew Woźniak_wójt gminy Bielany.mp3
    Rozmiar: 882.04 KB, MP3

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony