Informacje prasowe

Co zrobić, aby medycy zostali na Mazowszu?

Grafika stypendia

Na Mazowszu brakuje lekarzy, pielęgniarzy i ratowników. Dlatego sejmik Mazowsza chce ich zachęcić, aby nie tylko studiowali na Mazowszu, ale także związali się z marszałkowskimi szpitalami czy pogotowiem i właśnie tu rozpoczęli swoją karierę.

Najpóźniej do końca września ruszy nabór wniosków stypendialnych dla studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Stypendia ufunduje samorząd województwa mazowieckiego. Mogą się o nie starać studenci V lub VI roku na kierunku lekarskim oraz III roku na kierunkach pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Warunki są dwa. Pierwszy to dobre wyniki w nauce i średnia ocen z egzaminów za ostatni rok studiów jest nie mniejsza niż 4,40. Drugi to zobowiązanie się do podjęcia pracy w placówkach samorządu województwa mazowieckiego przez okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium liczony pełnymi latami tj. 12 miesięcy. Lista podmiotów leczniczych w których, możliwe jest odpracowanie stypendium zostanie określona przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i opublikowana wraz z ogłoszeniem o naborze wniosków.

O jakie stypendium można zawalczyć? Wysokość stypendium dla studentów kierunku lekarskiego to 3 000 zł brutto miesięcznie, a dla studentów kierunków pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne 2 000 zł brutto. Stypendium jest wypłacane w miesięcznych ratach przez 9 miesięcy.

– Nasz program stypendialny w poprzednich latach cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego widzimy w nim szansę i chcemy go kontynuować – podkreśla Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Szpitale samorządu województwa to jedne z najlepszych placówek. Są znakomicie wyposażone i kładą olbrzymi nacisk na rozwój. To idealne miejsce na rozpoczęcie kariery i zebranie cennych doświadczeń.

Program stypendialny samorządu województwa mazowieckiego ma na celu poprawę sytuacji finansowej medyków na początku kariery zawodowej – dodaje Sylwia Lacek, wiceprzewodnicząca sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Program ma skłonić przyszłych studentów do podjęcia studiów na kierunkach, w których na rynku pracy występują największe braki. Mowa o takich kierunkach jak lekarski, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne.

Szczegółowe informacje dotyczące programu stypendialnego, w tym termin składania wniosków, lista specjalizacji deficytowych oraz przewidywana liczba przyznanych stypendiów, zostaną przedstawione do końca września.

Do tej pory ze stypendiów skorzystało już 257 młodych medyków, w tym 157 studentów kierunku lekarskiego, 90 studentów kierunku pielęgniarstwo oraz 10 studentów kierunku ratownictwo medyczne.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 2 kopia.png
    Rozmiar: 1.46 MB, PNG
  • 24 08 29 Anna Brzezińska członkini zarządu województwa mazowieckiego.mp3
    Rozmiar: 755.13 KB, MP3
  • 24 08 29 IP stypendia medyczne.docx
    Rozmiar: 76.15 KB, DOCX
  • 24 08 29 Sylwia Lacek_wiceprzewodnicząca sejmikowej komisji edukacji.mp3
    Rozmiar: 893.03 KB, MP3
  • stypendia twitter 1600x900 kopia.png
    Rozmiar: 1.83 MB, PNG

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony