Informacje prasowe

Bursztyniarstwo kurpiowskie niematerialnym dziedzictwem kulturowym Polski!

bursztyn.jpg

Czy wiecie, że na Kurpiach był i nadal jest wydobywany bursztyn? W regionie ostrołęckim działało aż 144 kopalni bursztynu. Dziś dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To szósta atrakcja z Mazowsza na liście.

Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest ponad 50 atrakcji z Polski, w tym 6 z Mazowsza. Na liście są też: wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, wypieki byśków i nowych latek Kurpiów Puszczy Zielonej, umiejętność wyplatania kosza "kabłącoka" w Lucimi na Radomszczyźnie, tradycyjne święcenie pokarmów w Dąbrowie Chotomowskiej i hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza. Na wpis czeka także hafciarstwo z Puszczy Białej.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik niematerialne dziedzictwo kulturowe, mimo że kruche, jest bardzo ważne w utrzymywaniu różnorodności kulturowej. – Mazowsze to region o ogromnym potencjale, który należy wspierać i pielęgnować. Mamy wiele do zaoferowania. Każdy z regionów to bogactwo tradycji i kultury, które należy chronić i, o które należy dbać, aby jak najlepiej zachowało się dla przyszłych pokoleń. Dlatego jako samorząd wspieramy tego typu inicjatywy, przeznaczając na ten cel środki z naszego budżetu.

Na wsparcie projektu samorząd województwa przeznaczył ponad 40 tys. zł. Środki te pozwoliły na opracowanie wniosku wraz z dokumentacją fotograficzną, a także realizację filmu o najbardziej znanym współczesnym bursztyniarzu Zdzisławie Bziukiewiczu. Film wyreżyserował Grzegorz Szczepaniak.

Zdzisław Bziukiewicz bursztyn obrabia ręcznie przy pomocy tradycyjnego kołowrotka tzw. kółka, bez użycia nowoczesnych metod i narzędzi. Jako jedyny robi bursztynowe kierce i pająki. Odtwarza też stare kurpiowskie wzory. Wśród wykonywanych przez niego korali czy naszyjników nie ma dwóch jednakowych.

Bursztyn wydobywany na Kurpiach służył do wykonywania tradycyjnych ozdób jak korale, wisiorki czy guziki. Łącznie w regionie ostrołęckim działały 144 kopalnie bursztynu.

Depozytariusze: rodzina Bziukiewiczów i rodzina Konopków.
Współpraca: Stowarzyszenie Akademia Wilanowska.
Realizacja: Zdzisław Bziukiewicz, Robert Andrzej Dul, Wydawnictwo Fonograficzne Anagram.

 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 22 02 11_Informacja prasowa_Bursztyniarstwo kurpiowskie dziedzictwem kulturowym_ost.docx
    Rozmiar: 43.95 KB, DOCX
  • kadr z filmu "Zdzisław Bziukiewicz - bursztyniarz"
    Rozmiar: 102.64 KB, JPG
  • mp3_Marta_Milewska_rzeczniczka_UMWM_bursztyn.mp3
    Rozmiar: 733.47 KB, MP3

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony