Informacje prasowe

41 zabytków z Warszawy i okolic ze wsparciem samorządu Mazowsza

DSC_5533-2.jpg

Wieża Ciśnień na terenie Zespołu Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej 81 w Warszawie, Willa Lewego w Wołominie czy kaplica pw. św. Antoniego w Górze Kalwarii to trzy spośród 41 zabytków z Warszawy i okolic, które odzyskają swój dawny blask dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano ponad 3,4 mln zł. Dziś beneficjenci programu otrzymali z rąk wicemarszałka Wiesława Raboszuka certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”. W spotkaniu wzięli także udział radni województwa Krzysztof Grzegorz Strzałkowski i Piotr Kandyba.

Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk wybór projektów, które otrzymają wsparcie nie należał do najłatwiejszych. – Już sam fakt, że wpłynęła do nas w tym roku rekordowa liczba wniosków świadczył o tym, że właściciele zabytków potrzebują naszej pomocy. Chcąc wesprzeć jak najwięcej inwestycji zdecydowaliśmy się ograniczyć nieco kwoty dofinansowania, aby z programu mogło skorzystać więcej beneficjentów.

 

W tym roku radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 148 zabytkom. Ich łączna wartość to ponad 11 mln zł. Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach i innych obiektach sakralnych (96), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (52). Wśród dofinansowanych obiektów jest 41 zabytków z Warszawy i okolic.

Radny województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski podkreśla, że to nie pierwsze wsparcie, jakie sejmik województwa przeznaczyła na remonty zabytków na Mazowszu.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że utrzymanie zabytków w należytej kondycji kosztuje olbrzymie pieniądze, a ostatnie miesiące kiedy to inflacja w budownictwie przewyższa kilkukrotnie te nominalne 17 proc. podawane przez GUS, powoduje, że podmioty, które na co dzień zarządzają zabytkami są w jeszcze większych tarapatach finansowych. Tym bardziej  cieszy, że w tej edycji po środki z samorządu województwa mazowieckiego sięgają również wspólnoty mieszkaniowe. Jedną z takich wspólnot jest wspólnota mieszkaniowa na warszawskiej Woli przy ul. Górczewskiej 15. To słynna Kolonia Wawelberga, czyli zabytkowe osiedle robotnicze, które powstało nakładem Fundacji Wawelbergów na przełomie XIX i XX wieku i przetrwało do dzisiaj w pięknej formie. Bardzo się cieszymy, że nakładem środków także sejmiku Mazowsza, wspólnota dba o ten obiekt. Dofinansowanie po raz kolejny otrzyma również parafia św. Jana Klimaka na Woli czyli wolska cerkiew znajdująca się na zabytkowym Cmentarzu Wolskim Prawosławnym. To też ważny zabytek na terenie dzielnicy, który nakładem społeczników wojewódzkiego i stołecznego konserwatora zabytków, a dzisiaj również sejmiku województwa mazowieckiego może pięknieć i cieszyć oczy mieszkańców.

Komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów.

Jak zauważa radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba, liczba wniosków, które w tym roku do nas wpłynęły przerosła nasze oczekiwania. 

To pokazuje jak ważny jest to program. Coraz więcej parafii, stowarzyszeń, wspólnot, a także samorządów ubiega się o nasze wsparcie. Zabytki to jest bowiem nie tylko nasza przeszłość, ale także przyszłość. Warto o nie dbać, aby jak najdłużej służyły przyszłym pokoleniom.

Warto dodać, że każdy z dofinansowanych przez samorząd województwa mazowieckiego obiektów otrzyma certyfikat „Cenny Zabytek Mazowsza”, by podkreślić jego wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

 

Lista beneficjentów z Warszawy i okolic w załączeniu. 

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 22 10 20 IP_Cenny zabytek Warszawa i okołowarszawskie.docx
    Rozmiar: 124.96 KB, DOCX
  • DSC_5350.JPG
    Rozmiar: 1.05 MB, JPG
  • DSC_5475.JPG
    Rozmiar: 1.19 MB, JPG
  • DSC_5533-2.jpg
    Rozmiar: 1.61 MB, JPG
  • mp3_Agnieszka_Kalinowska_Sołtys_Prezes_Stowarzyszenia_Architektów_Polskich.MP3
    Rozmiar: 426.94 KB, MP3
  • mp3_Anna_Marchlik_Sekretarz_Marki.MP3
    Rozmiar: 1.52 MB, MP3
  • mp3_Jan_Popławski_Fundacja_Dziedzictwa_Kulturowego.MP3
    Rozmiar: 720.85 KB, MP3
  • mp3_Katarzyna_Wypych_Wiceprezes_Komitetu_Renowacji_Cmentarza_parafialnego_Piaseczno.MP3
    Rozmiar: 1.93 MB, MP3
  • mp3_Krzysztog_Grzegorz_Strzałkowski_Radny_Sejmiku_Mazowsze.MP3
    Rozmiar: 1.24 MB, MP3
  • mp3_ks.Robert_Sierpniak_parafia_WNMP_Szymanów.MP3
    Rozmiar: 1.43 MB, MP3
  • mp3_Małgorzata_Krzywicka_Wspólnota_Boya_Żeleńskiego_w_Warszawie.MP3
    Rozmiar: 1.12 MB, MP3
  • mp3_Małgorzata_Pechycka_Wójt_Gminy_Michałowice.MP3
    Rozmiar: 3.41 MB, MP3
  • mp3_Maria_Bulikowska_Wspólnota_Mieszkaniowa_Szklany_Dom_Warszawa.MP3
    Rozmiar: 772.41 KB, MP3
  • mp3_O.Krzysztof_Węglik_Przeor_Klasztoru_Paulinów_Warszawa.MP3
    Rozmiar: 2.18 MB, MP3
  • mp3_Robert_Pindor_Prezes_Fundacji_Logart.MP3
    Rozmiar: 837.08 KB, MP3
  • mp3_Wiesław_Raboszuk_Wicemarszałek_Województwa_Mazowieckiego.MP3
    Rozmiar: 1.64 MB, MP3

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony