Informacje prasowe

14 zabytków z subregionu ciechanowskiego ze wsparciem samorządu Mazowsza

310408697_559289869295114_484696687471581376_n.jpg Autor: arch. UMWM

Pobernardyński Zespół Klasztorny w Ratowie, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Pułtusku czy kościół parafialny pw. Św. Stanisława B.M. z XVIII w. w Lekowie to trzy spośród 14 zabytków z subregionu ciechanowskiego, które odzyskają swój dawny blask dzięki wsparciu samorządu województwa w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano ponad 1,2 mln zł. Dziś marszałek Adam Struzik wręczył beneficjentom programu certyfikaty „Cenny Zabytek Mazowsza”. W spotkaniu wziął również udział radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że udział w programie „Mazowsze dla zabytków” jest dla wielu właścicieli regionalnych perełek architektury jedyną szansą na ich odnowienie. – Dotyczy to zarówno samorządów lokalnych instytucji, jak i osób prywatnych. Renowacje to kosztowne inwestycje, na których realizację nie może pozwolić sobie każdy. Żaden budżet – zarówno ten samorządowy, jak i domowy – nie jest z gumy, a jeśli dodamy do tego szalejącą inflację i wysokie ceny problem staje się większy. W takich okolicznościach nasza pomoc nabiera jeszcze większego znaczenia.

Komisja oceniająca wnioski, decydując o wyborze zabytków do dofinansowana kierowała się takimi kryteriami, jak: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz dostępność zabytku dla społeczności lokalnej i turystów.

Jak zauważa radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski w tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza blask odzyska 148 regionalnych zabytków. – ­Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem zgłoszeń, bo wpłynęło do nas aż 241 wniosków. Wybór najlepszych projektów był nie lada wyzwaniem tym bardziej, ze wartość wszystkich zgłoszonych inwestycji przekraczała 39 mln zł. To pokazuje jak wiele jest jeszcze w kwestii zabytków do zrobienia, jak duże są potrzeby i jak ważne jest tu nasze wsparcie.

Ostatecznie radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 148 zabytkom. Ich łączna wartość to ponad 11 mln zł. Pomoc z budżetu województwa mazowieckiego trafi zarówno na prace przy kościołach i innych obiektach sakralnych (96), jak i zabytkach będących pod opieką samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych (52). 14 z nich to zabytki z subregionu ciechanowskiego.

Warto dodać, że każdy z dofinansowanych przez samorząd województwa mazowieckiego obiektów otrzyma certyfikat „Cenny Zabytek Mazowsza”, by podkreślić ich wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.

Lista beneficjentów z subregionu ciechanowskiego w informacji prasowej.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Załączniki:

  • 22 10 21 IP_Cenny zabytek Ciechanów.docx
    Rozmiar: 120.42 KB, DOCX
  • mp3_Adam_Struzik_marszałek.mp3
    Rozmiar: 2.58 MB, MP3
  • mp3_Konrad Wojnarowski_radny województwa mazowieckiego.mp3
    Rozmiar: 4.19 MB, MP3
  • mp3_ks Bogdan Pawłowski_rektor sanktuarium sw Antoniego w Ratowie.mp3
    Rozmiar: 2.03 MB, MP3
  • mp3_ks Tomasz Ozimbowski _proboszcz sw Kostki _Bieżuń.mp3
    Rozmiar: 4.27 MB, MP3
  • mp3_ks Wojciech Iwanowski _probosz w Lakowie.mp3
    Rozmiar: 4.76 MB, MP3
  • mp3_ks Wojciech Wiśniewski_ parafia Bogurzyn.mp3
    Rozmiar: 3.33 MB, MP3
  • mp3_Mateusz_Miłoszewski zastepca burmistrza Pułtuska.mp3
    Rozmiar: 2.14 MB, MP3

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony