Renowacja Roku Zabytków Mazowsza
Rozstrzygnięcie IV edycji konkursu „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza"
Data publikacji | 2024-10-01 |
---|---|
Tytuł/nazwa konkursu | Rozstrzygnięcie IV edycji konkursu "Renowacja Roku Zabytków Mazowsza" |
Rodzaj konkursu z nagrodami | Konkursy inne |
Grupa docelowa | Właściciele obiektów zabytkowych z terenu województwa mazowieckiego |
Rok | 2024 |
Edycja | 4 |
24 września br. odbyły się obrady jury IV edycji konkursu „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Uhonorowano osoby i podmioty poddające obiekty zabytkowe działaniom pozwalającym zachować je dla następnych pokoleń.
To cyklicznie organizowane przedsięwzięcie ma na celu promocję zrównoważonej opieki nad zabytkami oraz dobrych praktyk konserwatorskich, renowacyjnych i adaptacyjnych wśród osób posiadających zabytki nieruchome znajdujące się w województwie mazowieckim. Jury IV edycji konkursu, kierując się m.in. wysokim poziomem i właściwym zakresem badań konserwatorskich oraz programem prac konserwatorskich, zachowaniem integralności i utrwaleniem autentyzmu substancji zabytkowej, jakością i trafnością adaptacji do nowych potrzeb, oddziaływaniem na życie miejscowej społeczności i krajobraz kulturowy, skalą, wagą i złożonością problemu konserwatorskiego oraz wdrażaniem rozwiązań proklimatycznych, przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Kategoria rejestr zabytków
- I nagroda dla Wspólnoty Mieszkaniowej „Szklany Dom” za remont tarasu północnego ostatniej kondygnacji domu mieszkalnego przy ul. Adama Mickiewicza 34/36 w Warszawie. Jury doceniło konsekwentność w działaniach konserwatorskich przeprowadzonych etapowo z wykorzystaniem odpowiednich technik i materiałów, dzięki czemu zabytek zachował swoją integralność i autentyzm.
- II nagroda dla Miasta Żyrardów za renowację domu mieszkalnego przy ul. Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 12 w Żyrardowie. Jury doceniło przeprowadzenie renowacji zgodnie ze sztuką konserwatorską i architektoniczną, począwszy od prac badawczo-dokumentacyjnych i projektowych do wykonawczych.
- III nagroda dla Parafii prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie za prace renowacyjne dachu i elewacji cerkwi św. Marii Magdaleny w Warszawie. Jury doceniło przeprowadzenie prac konserwatorskich zgodnie ze sztuką oraz kunszt, jakość i kompleksowość działań konserwatorskich w zakresie renowacji konstrukcji dachu i detali.
Ponadto, doceniając oddziaływanie inwestycji konserwatorskich na życie miejscowej społeczności i krajobraz kulturowy oraz jakość i trafność adaptacji do nowych potrzeb, wyróżniono:
- Miasto Ciechanów za przeprowadzanie renowacji budynku dawnego Stowarzyszenia Spożywców „Łydynia” przy ul. Fabrycznej 2 w Ciechanowie.
- Przedsiębiorstwo „Rewitalizacja” sp. z o.o. za renowację zespołu budynków przy ul. Wałowej 22 i Rynek 12 w Radomiu.
- Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach za modernizację budynku sanatorium przeciwgruźliczego przy al. Teodora Dunina 1 w Rudce.
- Gminę Radzymin za renowację budynku dozorcy cmentarza przy al. Jana Pawła II 64 w Radzyminie.
Kategoria gminna ewidencja zabytków
- I nagroda dla Gminy Korytnica za przeprowadzanie renowacji domu rekolekcyjnego w zespole kościoła pw. św. Wawrzyńca w Korytnicy. Jury doceniło skalę działań, dzięki którym utrwalono architektoniczny krajobraz kulturowy mający duże znaczenie dla życia i tożsamości miejscowej społeczności oraz podjęty trud, dzięki któremu zabytek zachował swoją integralność i autentyzm.
Ponadto, doceniając jakość przeprowadzonych prac renowacyjnych i oddziaływanie na krajobraz kulturowy, a także zastosowanie rozwiązań proklimatycznych, wyróżniono:
- Pana Norberta Marka Ochenkowskiego za renowację kamienicy przy ul. Rynek 21 w Przasnyszu.
- Panią Justynę Chmielewską za renowację Willi Polonii przy ul. Długiej 29 w Milanówku.
Skład jury
- prof. dr hab. Małgorzata Rozbicka – Politechnika Warszawska – przewodnicząca jury;
- prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk – wiceprzewodnicząca jury;
- prof. dr hab. Jacek Martusewicz – Prorektor ds. Naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie;
- arch. Rafał Rokiciński – członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP;
- Jacek Rulewicz – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków;
- Dorota Gołębiewska – przedstawicielka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami;
- Paweł Cukrowski – Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie;
- Kamila Kowalikowska-Stefens – Kierowniczka w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie;
- Dominika Piluk – Główna specjalistka w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie – sekretarzyni jury.
Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Patronat nad konkursem objęła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym!