Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży

przemawia Elżbieta Lanc Autor: arch. UMWM

Uzależnienia behawioralne ich profilaktyka oraz leczenie – to tylko niektóre z kwestii poruszanych w trakcie konferencji zorganizowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Do współpracy w konferencji zaproszono prelegentów pracujących m.in. w podmiotach leczniczych podległych Samorządowi Województwa Mazowieckiego, którymi są psychiatrzy, psychoterapeuci oraz psychologowie zajmujący się na co dzień problemem uzależnień, m.in.:

  • Anna Mosiołek – specjalista psychiatra, specjalista terapii środowiskowej, psychoterapeuta, adiunkt naukowo-dydaktyczny Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • Mariusz Jędrzejko – pedagog specjalny, socjolog, diagnosta i terapeuta uzależnień, dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej;
  • Witold Świtkiewicz – psycholog pracujący w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy;
  • Monika Chrupek – psycholog, psychoterapeuta CBT, specjalista psychoterapii uzależnień pracująca w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

Problemy związane z uzależnieniem często wpływają na wiele sfer życia oraz najbliższych. Zwykle negatywnie odbijają się nie tylko na naszym zdrowiu fizycznym, ale również psychicznym.

O zaburzeniach zachowania zwanych potocznie uzależnieniami behawioralnymi mówi się w Polsce od niedawna. Problem z uzależnieniem od hazardu, pracy, internetu czy zakupów dotyka relatywnie licznej grupy Polaków.

  – Uzależnienia od czynności – hazardu, korzystania z internetu, ale nawet od zakupów – często sprawiają, że tracimy czas i pieniądze, mamy coraz gorszy kontakt z rodziną oraz najbliższymi. Niestety, problem związany z różnymi uzależnieniami wciąż jest aktualny. Chcemy tym szkoleniem podnieść poziom wiedzy na temat uzależnień behawioralnych oraz związanych z nimi zagrożeniami. Konieczne jest podjęcie działań ukierunkowanych na zmianę funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów na temat przyczyn i symptomów tego rodzaju uzależnień oraz na zmianę postaw będących ich konsekwencją – mówiła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Przyczyny i skutki uzależnień

– Możliwość rozwoju uzależnień u dzieci i nastolatków związana jest z procesami dojrzewania, potrzebą zaznaczania swojej odrębności czy eksperymentowania z nowymi zachowaniami. Duże znaczenie ma tu wpływ mediów kształtujących trendy mody młodzieżowej na nabywanie różnych dóbr. Sposób spędzania wolnego czasu – surfowanie w sieci, gra na komputerze czy nadmierne korzystanie z portali społecznościowych, może być potencjalnym zagrożeniem, które pojawia się u dzieci i młodzieży z predyspozycjami i cechami, które powodują, że są one bardziej narażone na pojawienie się uzależnienia – uważa Anna Mosiołek.

 

Sytuacja przewlekłego stresu związana m.in. z pandemią, spowodowała nasilenie lęku, bezradności, poczucia straty wśród większości z nas, a szczególnie dotknęła dzieci i młodzież. Wymaga to od uczniów, osób pracujących z młodzieżą, a także od ich rodziców i opiekunów poszukiwania zasobów do wzmacniania odporności psychicznej – podkreśla Monika Chrupek.

Celem działań podjętych w ramach profilaktyki uzależnień behawioralnych powinno być promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży, edukacja w zakresie wartościowych form spędzania czasu wolnego, nauka pracy z emocjami oraz edukacja rodziców w zakresie rozpoznawania pierwszych sygnałów ostrzegawczych świadczących o tym, że dziecko traci kontrolę nad zachowaniem i wykonywaniem określonej czynności.

Sposób spędzania wolnego czasu – surfowanie w sieci, gra na komputerze czy nadmierne korzystanie z portali społecznościowych, może być potencjalnym zagrożeniem. Pojawia się u dzieci i młodzieży z predyspozycjami i cechami, które powodują, że są one bardziej narażone na uzależnienia. Powyższe działania mogą okazać się skutecznym remedium na nowe zagrożenia, na które narażeni są młodzi ludzie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony