Komunikaty
Plan awaryjny (dla) Polskiej Chemii – jak przetrwać kryzys energetyczny
Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli oraz Polska Izba Przemysłu Chemicznego zapraszają do wzięcia udziału w debacie online pt. Plan awaryjny (dla) Polskiej Chemii – jak przetrwać kryzys energetyczny.
Kiedy?
8 listopada, godz. 10.00
Jak?
Online. Rejestracja pod linkiem: https://bit.ly/3CFbEc0
Debata obywa się w ramach Kampanii „Polska Chemia”. To autorski projekt Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego promujący sektor chemiczny. Jest to najważniejsza w Polsce przemysłowa kampania społeczna, której celem jest wskazywanie znaczenia branży chemicznej dla całej narodowej gospodarki oraz wzmacnianie wizerunku sektora chemicznego jako dbającego o środowisko, promującego innowacyjność, tworzącego miejsca pracy, respektującego zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego społecznie.
Podczas debaty Plan awaryjny (dla) Polskiej Chemii – jak przetrwać kryzys energetyczny zostaną poruszone kwestie strategiczności przemysłu chemicznego i jego wpływu na gospodarkę oraz bieżącej sytuacji w sektorze w kontekście sytuacji energetycznej. Dodatkowo zostanie omówiony i przeanalizowany wpływ aktualnych planów klimatyczno-energetycznych UE oraz obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie na przemysł chemiczny.
Debata przeprowadzona będzie w formie dwóch paneli dyskusyjnych. W pierwszym panelu do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli unijnych instytucji – Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, a także Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej. W drugim panelu wystąpią przedstawiciele firm, które są zrzeszone w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego – PKN ORLEN, Grupa Azoty oraz ANWIL.
Przemysł chemiczny w Polsce i Europie jest jednym z kluczowych elementów budujących gospodarkę. Ostatnie dwa lata w bardzo jasny sposób pokazały, że produkty przemysłu chemicznego odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa, obywateli i ciągłości funkcjonowania całego kraju. Obecnie stoimy w obliczu wyzwań, związanych z kryzysem gospodarczym i energetycznym, wywołanym przez pandemię i wojnę w Ukrainie. Szereg sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską na Rosję zmusza zarówno polską jak i europejską branżę chemiczną do stawiania czoła nieznanym dotąd wyzwaniom.