Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

18.01.2025

Promocja zdrowia psychicznego

Edukacja zdrowotna i wsparcie w kryzysie osób dorosłych w latach 2023-2024

Realizacja zadań publicznych Województwa Mazowieckiego z zakresu edukacji zdrowotnej i wsparcia w kryzysie osób dorosłych w latach 2023-2024.

Zdrowie fizyczne i psychiczne Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat zostało poważnie nadszarpnięte. Badanie Instytutu LB Medical „Nastroje Polaków, uczucia i spojrzenie na przyszłość – zmiany, które spowodował COVID-19 przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia 2021r. pokazało, jak bardzo pandemia odcisnęła piętno na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Depresja, choć tak powszechna, nie jest jedynym schorzeniem, które obciąża zdrowie psychiczne. Na co dzień zmagamy się m.in. z zaburzeniami lękowymi, bezsennością, zaburzeniami somatycznymi, zaburzeniami spowodowanymi nadużywaniem alkoholu i narkotyków, czy demencją. Do tego dochodzą również ciężkie choroby psychiczne, takie jak na przykład zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Natomiast ciągły stres specjaliści już od dawna zaliczają do chorób przewlekłych. To on staje się podstawą do powstawania wielu schorzeń - zarówno ciała, jak i umysłu. Stresuje nas właściwie wszystko, a na stres i tak zwane choroby psychosomatyczne narażone są szczególnie osoby, które bardzo wysoko ustawiają sobie poprzeczkę. Pogoń za karierą, konieczność zarabiania coraz większych pieniędzy, trudności z utrzymaniem relacji - to wszystko sprawia, że coraz bardziej potrzebujemy wsparcia dobrych specjalistów: lekarzy psychiatrów, psychologów, seksuologów.

Celem działań podjętych w ramach edukacji zdrowotnej i wsparcia w kryzysie jest podniesienia poziomu wiedzy wśród osób dorosłych narażonych na kryzys psychiczny na temat zaburzeń psychicznych, uzależnień oraz ich profilaktyki, poprawy umiejętności komunikacji, zmniejszenia stygmatyzacji i lęku.

Działania podejmowane są w trzech obszarach:

Zadanie nr 1 „Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca psychoedukacji osób dorosłych”

Celem działań podjętych w ramach psychoedukacji osób dorosłych jest podniesienie umiejętności uczestników w radzeniu sobie ze znaczącymi wyzwaniami w codziennym życiu, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z tymi wyzwaniami, identyfikacja i eksploracja emocji związanych z problemem oraz zwiększenie odporności na stres.

Zadanie 2 „Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie”

Celem takich działań jest wzmacnianie funkcjonowania osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, przywrócenie nadziei na satysfakcjonujące życie, niwelowanie barier w osiąganiu celów życiowych, przeciwdziałanie autostygmatyzacji. Działania pomogą osobom z doświadczeniem kryzysu psychicznego w odzyskaniu zdolności do samodzielnego życia, nauki, pracy oraz w powrocie do społeczności oraz szkolenia dla asystentów zdrowienia (ekspertów przez doświadczenie). Powyższe działania są pomocne w procesie osiągania przez nich autonomii, z kolei osoby, które przeszły kryzys i są na etapie zdrowienia mogą stanowić doskonałe wsparcie dla innych osób chorujących.

Zadanie 3 „Wsparcie w kryzysie psychicznym”

Celem takich działań jest zapobieganie próbom samobójczym, działaniom destruktywnym (np. uzależnieniom), pomoc we wszelkich ciężkich sytuacjach życiowych oraz psychoedukacja skierowana do osób w kryzysie psychicznym. Działania przyczynią się do udzielania doraźnej pomocy psychologicznej w różnego rodzaju problemach, zmniejszenia poziomu lęku oraz wsparcia osoby w kryzysie w odzyskaniu równowagi wewnętrznej.

Zarząd Województwa Mazowieckiego na realizację ww. zadań przeznaczył łącznie 2 553 598 zł, (w tym: w 2023 r. - 1 266 460 oraz w 2024 r. - 1 287 138 zł).

Realizatorzy 

Realizację zadania Zarząd Województwa Mazowieckiego powierzył niżej wymienionym realizatorom:

  • Centrum Psychoterapii ŚWIT – „Świadomość, Wiedza i Terapia” Marzena Gorlewska
  • Fundacja Aktywny Człowiek
  • Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM
  • Fundacja z Dietą Po Zdrowie
  • IRIJ – Fundacja na rzecz Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii
  • Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
  • Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Pomost”
  • Fundacja Ever Bliżej Was
  • Fundacja Nie Widać Po Mnie
  • Fundacja Psyche – Strefa Pozytywnych Myśli
  • Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Anna Filipowicz (ZD)

Data wytworzenia: 03.10.2024

Opublikował w BIP: Tomasz Targoński

Data opublikowania: 03.10.2024 08:47

Ostatnio zaktualizował: Tomasz Targoński

Data ostatniej aktualizacji: 03.10.2024 08:47

Liczba wyświetleń: 100

Data opublikowania: 03.10.2024 08:47


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony