Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

21.11.2024

Regionalne programy zdrowotne dofinansowane z EFS

RPZ mózgowe porażenie dziecięce

Regionalny Program Zdrowotny pn. „Rozszerzenie dostępności nowoczesnych instrumentalnych metod diagnostyki i rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym na terenie województwa mazowieckiego”

Informacje o programie

Głównym celem Regionalnego Programu Zdrowotnego pn. „Rozszerzenie dostępności nowoczesnych instrumentalnych metod diagnostyki i rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym na terenie województwa mazowieckiego” jest zwiększenie w latach 2017-2022 dostępności do nowoczesnych metod diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń funkcji chodu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym poprzez udzielenie świadczeń w ramach programu.

Liczba uczestników oszacowana jest na około 1 850 osób w okresie realizacji programu.

Program dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Świadczenia zaplanowane w programie

Interwencje zaplanowane w programie polegają na wykonaniu dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym badań początkowych zawierających instrumentalną analizę chodu (IACh), opracowaniu wyników badań, postawieniu indywidualnych celów terapii i zaplanowanie cyklu terapeutycznego, wykonaniu 15 sesji terapeutycznych (1 cykl terapeutyczny) przy użyciu zrobotyzowanych systemów do rehabilitacji ruchu, przeprowadzeniu badania końcowego wraz z IACh.

Kto może uczestniczyć w programie?

Program kierowany jest do dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku 2-18 lat. Częstość występowania MPDZ wynosi 2-3 przypadki na 1 000 żywo narodzonych dzieci.

Nie wszystkie dzieci mogą skorzystać z tego typu terapii. Dzieci objęte programem muszą spełniać określone warunki, w tym m. in.: brak aktywnej padaczki, możliwość przejścia 4 metrów samodzielnie z wykorzystaniem pomocy ortopedycznych lub trzymając za rękę osobę towarzyszącą, brak dysproporcji w długości kończyn dolnych, brak utrwalonych przykurczów kończyn.

Pozytywna opinia o programie

Program uzyskał warunkowo pozytywną opinię Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) nr 276/2014 z dnia 8 grudnia 2014 r. Treść dokumentu została dostosowana do uwag zawartych w opinii.

Jaki problem stanowi mózgowe porażenie dziecięce?

Mózgowe porażenie dziecięce (MPDZ) jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży w Europie. Pacjenci z MPDZ to jedna z największych grup dzieci objętych opieką medyczną. Częstość występowania (ok. 2-3 dzieci na każdy tysiąc żywo urodzonych) jest niezmienna i skutkuje prawie tysiącem nowych przypadków rocznie w skali kraju. MPDZ jest bardzo zróżnicowaną grupą obejmującą zaburzenia wynikające z uszkodzenia mózgu we wczesnym okresie rozwoju. Podstawowym problemem związanym z MPDZ są różne formy zwiększonego napięcia mięśniowego i nieprawidłowej aktywacji mięśni zaburzające rozwój ruchu u dzieci i skutkujące powstaniem trwałych zmian w układzie mięśniowym i kostno-stawowym. Ponieważ wyleczenie przyczyn MPDZ (uszkodzenia mózgu) jest niemożliwe, terapia powinna skupiać się na redukcji następstw uszkodzenia przez poprawę funkcjonalną, stymulowanie aktywności i umożliwianie uczestniczenia zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia dla Dzieci i Młodzieży (ICF CY) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dla rodziców i pacjentów największym problemem jest zaburzony rozwój funkcji chodu trwale ograniczający możliwości uczestniczenia w życiu społecznym. Ograniczenie to dotyczy nie tylko samych pacjentów, ale także ich rodzin, i wiążę się najczęściej z wyłączeniem jednego z opiekunów z aktywności zawodowej. Pogarsza to znacznie status ekonomiczny i ogranicza możliwości rozwoju rodziny przyczyniając się do pogłębienia wykluczenia. Obecnie przeważa przekonanie, że poprawa umiejętności poruszania się ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci z MPDZ. Zaburzenia rozwoju wzorca i funkcji chodu dotyczą praktycznie wszystkich dzieci z MPDZ. Statystycznie ok 70% dzieci z MPDZ ma szansę chodzić, w tym ponad 50% samodzielnie. Dlatego tak istotne jest usprawnianie chodu.

Wartość umów realizujących program w 2020 r. wynosiła 32 778 305,00 zł, w tym dofinansowanie UE to kwota 26 222 644,00 zł.

Informacje na temat podmiotów realizujących program można uzyskać na stronie Fundusze dla Mazowsza.

 

 

 

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Ariel Kaniewski

Data wytworzenia: 17.03.2021

Opublikował w BIP: Monika Gontarczyk

Data opublikowania: 19.03.2021 10:05

Ostatnio zaktualizował: Monika Gontarczyk

Data ostatniej aktualizacji: 01.09.2022 10:00

Liczba wyświetleń: 1750

Data opublikowania: 19.03.2021 10:05


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony