Regionalne programy zdrowotne dofinansowane z EFS
RPZ do pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu
Regionalny Program Zdrowotny w zakresie opracowania wskazówek i zaleceń do pracy z dzieckiem od 18 mies. ż. do 17 r.ż. z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w środowisku domowym
Informacje o programie
Celem głównym jest poprawa lub utrzymanie na tym samym poziomie funkcjonowania w środowisku domowym 80 proc. dzieci z ASD uczestniczących w programie w latach 2024-2028. Program dofinansowany będzie ze środków Fundusze Europejskie dla Mazowsza na lata 2021-2027.
Świadczenia zaplanowane w programie
Program zakłada przeprowadzenie następujących interwencji:
- Kwalifikacja do programu.
- Wywiad z opiekunami faktycznymi;
- Spotkanie z terapeutą środowiskowym;
- Przeprowadzenie testów (co najmniej jednego z wymienionych poniżej) oraz wykonanie diagnozy funkcjonalnej:
- Ocena funkcjonowania dziecka w zakresie integracji sensorycznej.
- Ocena komunikacji językowej dziecka.
- Przygotowanie pisemnych wyników.
- Omówienie wyników z opiekunami faktycznymi.
- Spotkania w środowisku domowym.
- Prowadzenie grupy wsparcia dla opiekunów faktycznych.
- Prowadzenie indywidualnej psychoedukacji i wsparcia psychologicznego dla opiekunów faktycznych.
- Szkolenia grupowe dla opiekunów faktycznych.
- Powtórne przeprowadzenie testów.
- Konsultacja z lekarzem specjalistą (opcjonalne).
- Stworzenie indywidualnego programu domowego dla dziecka (w formie pisemnej).
- Spotkanie końcowe – podsumowujące opiekunami faktycznymi.
- Spotkanie monitorujące realizację indywidualnego programu domowego.
Kto może uczestniczyć w programie?
Do programu zostaną zakwalifikowane dzieci z diagnozą ASD wraz z opiekunami faktycznymi, spełniający jednocześnie wszystkie kryteria wskazane w punktach 1-6. Niespełnienie przynajmniej jednego kryterium określonego w pkt 1-6 lub zaistnienie co najmniej jednego kryterium wyłączenia, stanowi przeciwwskazanie do aplikowania do programu lub kontynuacji udziału w nim.
Kryteria kwalifikacji do udziału w regionalnym programie zdrowotnym:
Osoba aplikująca do programu w dniu kwalifikacji musi:
- mieć ukończone 18 miesięcy i nie mieć więcej niż 17 lat,
- mieszkać na terenie województwa mazowieckiego,
- posiadać nozologiczną (różnicową) diagnozę ASD z rozpoznaniem z grupy F84 (wg ICD-10) lub 6A02 (wg ICD-11) wydaną przez lekarza specjalistę psychiatrii dzieci i młodzieży lub lekarza specjalistę z psychiatrii lub lekarza w trakcie specjalizacji z psychiatrii dzieci i młodzieży.
Ponadto, przed przystąpieniem do programu:
- opiekun faktyczny dziecka musi podpisać pisemną zgodę na udział dziecka w programie,
- opiekun faktyczny dziecka musi złożyć pisemne oświadczenia, że dziecko w chwili przystąpienia do programu, nie uczestniczy w analogicznym projekcie dotyczącym przygotowania programu domowego dla dziecka z ASD u innego beneficjenta finansowanym ze środków publicznych oraz, że dziecko nie jest objęte wsparciem Poradni dla Osób z Autyzmem Dziecięcym lub innym działaniem finansowanym z NFZ związanym z opracowaniem szeregu diagnoz funkcjonalnych dziecka w związku z ASD;
- opiekun faktyczny dziecka musi złożyć pisemną deklarację, że w przypadku otrzymania wsparcia wymienionego w pkt. 5 dla dziecka finansowanego w ramach NFZ, zostanie powiadomiony beneficjent/realizator programu.
Pozytywna opinia o programie
Program uzyskał warunkowo pozytywną opinię Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) nr 38/2024 z dnia 13 czerwca 2024 r. Treść dokumentu została dostosowana do uwag zawartych w opinii.
Jaki problem stanowi autyzm dziecięcy?
Autyzm dziecięcy (wg ICD-10 – F84.0) to rodzaj całościowego zaburzenia rozwojowego charakteryzującego się nieprawidłowym lub zaburzonym rozwojem we wczesnym dzieciństwie (przed trzecim rokiem życia) i obejmującym wszystkie sfery funkcjonowania dziecka. Charakteryzuje się zaburzeniami funkcjonowania w obszarze interakcji społecznych, komunikacji i zachowania.
Jednoznaczne dookreślenie rozpowszechnienia ASD jest bardzo trudne. Z uwagi na trudności diagnostyczne w latach wcześniejszych, zmiany definicji i/lub wpływy patogennych czynników środowiskowych odnotowuje się wzrost częstości występowania autyzmu, jednakże dane uważa się często za niedoszacowane. Zakłada się, że na całym świecie około 1 na 100 dzieci ma autyzm. Szacunki te stanowią wartość średnią, a zgłaszane rozpowszechnienie różni się znacznie w zależności od badania. Według Map Potrzeb Zdrowotnych w 2022 r. z usług poradni dla osób z autyzmem dziecięcym skorzystało 4 769 osób, co stanowi 10,45 proc. wszystkich pacjentów korzystający z usług z zakresu „opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień – dzieci i młodzież”.