Regionalne programy zdrowotne dofinansowane z EFS
RPZ chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci
Regionalny Program Zdrowotny w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego na latach 2018-2023
Informacje o programie
Głównym celem Regionalnego Programu Zdrowotnego w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego na latach 2018-2023 jest poprawa stanu zdrowia dzieci w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości w województwie mazowieckim.
Program dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Świadczenia zaplanowane w programie
Program został podzielony na 2 moduły: dotyczący otyłości oraz dotyczący chorób kręgosłupa. W każdym z modułów zostały zaplanowane działania edukacyjne i terapeutyczne.
W ramach działań terapeutycznych obejmujących choroby kręgosłupa uczestnicy mogą skorzystać z zajęć w formie: gimnastyki korekcyjnej, zabiegów fizykalnych, masaży, kinezyterapii, terapii manualnych oraz badań lekarskich lub fizjoterapeutycznych.
W ramach działań terapeutycznych dotyczących otyłości, dla każdego uczestnika programu przewidziano następujące interwencje: ćwiczenia fizyczne, porady dietetyczne, badanie lekarskie/fizjoterapeutyczne.
Wsparcie w ramach programu otrzymują również rodzice/opiekunowie uczestników (obligatoryjną częścią programu są działania informacyjno-edukacyjne dla rodziców/opiekunów uczestników RPZ).
Kto może uczestniczyć w programie?
Program skierowany został do dzieci z klas I-VI szkół podstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Nie wszystkie dzieci mogą skorzystać z tego typu terapii. Dzieci objęte programem muszą spełniać określone kryteria wejścia do programu. Najważniejszymi z nich są:
- stwierdzona, na podstawie dokumentacji medycznej lub w trakcie kwalifikacji, otyłość lub choroba kręgosłupa,
- brak medycznych przeciwskazań do pobierania świadczeń udzielanych w ramach programu.
Pozytywna opinia o programie
Program uzyskał warunkowo pozytywną opinię Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) nr 272/2017 z dnia 26 września 2017 r. Treść dokumentu została dostosowana do uwag zawartych w opinii.
Jaki problem stanowią choroby kręgosłupa oraz otyłość?
Okres dojrzewania charakteryzuje się wieloma zmianami w rozwoju fizycznym i psychospołecznym wśród dzieci i młodzieży. Obecność choroby przewlekłej może zaburzyć ich prawidłowy rozwój. Jednym z najpoważniejszych zaburzeń zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży jest otyłość. Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba osób nią dotkniętych z roku na rok wciąż wzrasta. Postęp cywilizacyjny i techniczny sprzyja rozwojowi otyłości: ograniczenie aktywności ruchowej związanej z codziennymi czynnościami, rozwijająca się technologia, szczególnie urządzenia techniczne zastępują wysiłek fizyczny. Problem stanowi również łatwy dostęp do wysoko przetworzonej, bogatej w energię żywności, która prowadzi do zaburzenia równowagi między poborem a wydatkowaniem energii, co objawia się zwiększeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Szczególnie niepokojący jest fakt, że zaburzenie to coraz częściej występuje u najmłodszych. W Polsce, wśród dzieci w wieku szkolnym, na nadwagę i otyłość cierpi co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka. Z tych statystyk widać, że otyłość dzieci i młodzieży staje się wyzwaniem nie tylko dla zdrowia publicznego, ale i samych młodych ludzi oraz ich rodzin.
Wartość umów realizujących program w 2020 r. wynosiła 106 748 227,20 zł, w tym dofinansowanie UE to kwota 85 398 581,76 zł.
Informacje na temat podmiotów realizujących program można uzyskać na stronie Funduszy dla Mazowsza .