Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

21.11.2024

Regionalne programy zdrowotne dofinansowane z EFS

RPZ wczesnego wykrywania i profilaktyki cukrzycy

Regionalny Program Zdrowotny pn. „Program wczesnego wykrywania i profilaktyki cukrzycy wśród mieszkańców województwa mazowieckiego”.

Informacje o programie

Głównym celem Regionalnego Programu Zdrowotnego pn. „Program wczesnego wykrywania i profilaktyki cukrzycy wśród mieszkańców województwa mazowieckiego” jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców województwa mazowieckiego, uzyskana poprzez przeprowadzenie w latach 2017-2022 działań edukacyjnych z zakresu diabetologii oraz badań przesiewowych w kierunku wykrywania cukrzycy.

Liczba uczestników oszacowana została na około 75 000 osób w okresie realizacji programu. Program dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Świadczenia zaplanowane w programie

Poza badaniami przesiewowymi, program obejmuje również akcje edukacyjne dla osób z grupy najbardziej zagrożonej zachorowaniem na cukrzycę oraz dla personelu medycznego podnoszące umiejętności i kompetencje w zakresie wczesnego wykrywania cukrzycy wśród pacjentów.

Kto może uczestniczyć w programie?

Program skierowany jest do osób w wieku powyżej 60 lat zamieszkujących na terenie województwa mazowieckiego, nie posiadających dotychczas diagnozy w kierunku cukrzycy.

Pozytywna opinia o programie

Program uzyskał warunkowo pozytywną opinię Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) nr 215/2016 z dnia 9 listopada 2016 r. Treść dokumentu została dostosowana do uwag zawartych w opinii.

Jaki problem stanowi cukrzyca?

Cukrzyca jest to przewlekła choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi.

Cukrzycę dzieli się na następujące podstawowe typy:

  • cukrzyca typu I: nazywana również cukrzycą insulinozależną - na ogół dotyczy osób poniżej 30 r.ż. z genetycznymi predyspozycjami. Spośród chorych na cukrzycę, na typ 1 choruje 15-20% chorych. Jedynym możliwym leczeniem tej choroby jest podawanie insuliny oraz właściwe odżywianie i aktywny tryb życia.
  • cukrzyca typu II: nazywana również cukrzycą insulinoniezależną - na ogół dotyczy osób w wieku starszym z genetycznymi predyspozycjami i jest często konsekwencją nadwagi i otyłości. Przyczyną cukrzycy typu II jest pierwotna oporność na insulinę, co prowadzi do mniejszego wykorzystania glukozy w mięśniach i w wątrobie. Cukrzyca typu II przebiega łagodniej niż cukrzyca typu I i często bezobjawowo, co jest przyczyną późnego zdiagnozowania choroby, kiedy już pacjent cierpi na powikłania chorobowe. Około 80-85% wszystkich pacjentów z cukrzycą stanowią chorzy na cukrzycę typu 2. Początkowo leczenie tej choroby opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety, dostosowanego do możliwości chorego wysiłku fizycznego oraz doustnych leków hipoglikemizujących (przeciwcukrzycowych). Często, z czasem, potrzebne jest także przejście na zastrzyki z insuliną.
  • cukrzyca ciężarnych - cukrzyca po raz pierwszy rozpoznana w ciąży i występująca do momentu urodzenia dziecka. W grupie kobiet z cukrzycą ciężarnych istnieje wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę w porównaniu z kobietami bez tego powikłania. Leczenie tej postaci cukrzycy powinno być prowadzone tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach ginekologiczno-diabetologicznych.

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Ariel Kaniewski

Data wytworzenia: 17.03.2021

Opublikował w BIP: Monika Gontarczyk

Data opublikowania: 19.03.2021 09:55

Ostatnio zaktualizował: Monika Gontarczyk

Data ostatniej aktualizacji: 31.05.2021 13:22

Liczba wyświetleń: 2666

Data opublikowania: 19.03.2021 09:55


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony