Pełnomocnik ds. Polityki Senioralnej
O radach seniorów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W czwartek, 13 lutego 2025 r., odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano wyniki pierwszego ogólnopolskiego badania dotyczącego potencjału organizacyjnego i funkcjonowania rad seniorów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Departament Polityki Senioralnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który przygotował raport z badania.
Spotkanie rozpoczęła Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, podkreślając kluczową rolę rad seniorów w kształtowaniu polityki senioralnej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, reprezentanci samorządów oraz członkowie Rady ds. Polityki Senioralnej KPRM. Obecna była również Agnieszka Gonczaryk – Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Polityki Senioralnej. Dzięki transmisji w mediach społecznościowych, w spotkaniu mogli uczestniczyć również członkowie rad seniorów z całego kraju.
Z przeprowadzonego badania wynika, że w Polsce działa 460 rad seniorów na szczeblu gminnym oraz 23 na poziomie powiatów. Podkreślono, że skuteczna i nowoczesna polityka senioralna musi bazować na diagnozie oraz konsultacjach z seniorami, a rady seniorów odgrywają w tym procesie niezastąpioną rolę. Raport ma być podstawą do reformy ich funkcjonowania.
Warto podkreślić, że na polecenie Pełnomocnika Marszałka ds. Polityki Senioralnej podobne badanie przeprowadził Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, koncentrując się na analizie sytuacji w regionie. Wyniki tego badania są dostępne do wglądu.
Jak podkreśla Agnieszka Gonczaryk – Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Polityki Senioralnej, tworzenie rad seniorów to krok w stronę aktywnego uczestnictwa osób starszych w życiu lokalnym i społecznym – warto wspólnie budować przestrzeń, w której głos seniorów ma realny wpływ na decyzje i inicjatywy na rzecz ich społeczności.
Zaangażowanie seniorów w życie społeczne to klucz do lepszej przyszłości – twórzmy rady seniorów!