Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

22.02.2025

Mazowsze dla zdrowia psychicznego

Mazowsze dla zdrowia psychicznego 2025 – nabór wniosków

Od 23 stycznia do 5 lutego 2025 r. powiaty oraz miasta na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego mogą składać wnioski o dofinansowanie zadań związanych z promocją zdrowia psychicznego i profilaktyką zaburzeń wśród mieszkańców Mazowsza.

Zarząd Województwa Mazowieckiego 20 stycznia 2025 r. podjął uchwałę nr 141/53/25 w sprawie "Regulaminu udzielania, przekazywania i rozliczania pomocy finansowej z budżetu województwa mazowieckiego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Psychicznego "Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2025" (dalej: Instrument).

Cel Instrumentu

  • wspieranie zadań związanych z promocją zdrowia psychicznego i profilaktyką zaburzeń wśród mieszkańców Mazowsza;

Pomoc finansowa ze środków budżetu Województwa przeznaczona jest na zadania własne powiatów oraz miast na prawach powiatu o charakterze bieżącym z zakresu promocji i ochrony zdrowia, niebędące inwestycją, związane z promocją zdrowia psychicznego i profilaktyką zaburzeń psychicznych

Katalog działań obejmuje

  • promocję zdrowia i edukację zdrowotną z zakresu zdrowia psychicznego dostosowaną do potrzeb różnych grup społeczeństwa, prowadzoną w formie np.: poradnictwa indywidualnego i/lub grupowego, programów psychoedukacyjnych, warsztatów i szkoleń. Działania te powinny przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy mieszkańców na temat m.in.:
  • zrozumienia, czym jest zdrowie psychiczne i jakie czynnik wpływają na nie,
  • rozwijania poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi,
  • wzmacniania poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości,
  • rozwijania umiejętności osobistych oraz społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań codziennego życia,
  • rozwijania umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami, identyfikację i eksplorację emocji związanych z problemem oraz zwiększenie odporności na stres,
  • zmniejszenia stygmatyzacji i lęku wobec osób z zaburzeniem psychicznymi oraz podniesienie samooceny i zmniejszenie autostygmatyzacii u osób z zaburzeniami psychicznymi;
  • profilaktykę zaburzeń psychicznych w tym: profilaktykę wypalenia zawodowego, depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, w formie np. poradnictwa indywidualnego lub /i grupowego, warsztatów i szkoleń, skierowaną do grup ryzyka. Działania te powinny przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia w przyszłości zaburzeń psychicznych;
  • działania realizowane przez publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym publiczne poradnie specjalistyczne w zakresie prowadzenia edukacji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli, prowadzone w formie np.: porad i konsultacji, warsztatów, grup wsparcia, wykładów i prelekcji;
  • szkolenia podnoszące kompetencje zawodowe, organizację grup wsparcia i superwizji dla psychologów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych, dla których organem prowadzącym jest powiat/miasto na prawach powiatu.

Uprawnieni wnioskodawcy

Wsparcie finansowe w ramach Instrumentu przeznaczone jest dla:

  • powiatów,
  • miast na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego

Zakres rzeczowy pomocy finansowej

Pomocą finansową ze środków budżetu województwa mazowieckiego w formie dofinansowania na pokrycie części kosztów kwalifikowalnych mogą zostać objęte zadania własne powiatów, miast na prawach powiatu o charakterze bieżącym z zakresu promocji i ochrony zdrowia, niebędące inwestycją.

Składanie wniosków

Wnioski należy składać od 23 stycznia 2025 r. do 5 lutego 2025 r. (termin uważa się za zachowany, jeśli wniosek wpłynie do urzędu marszałkowskiego najpóźniej 5 lutego 2025 r.) wyłącznie za pomocą profilu zaufanego ePUAP.

W przypadku awarii systemu ePUAP dopuszcza się możliwość złożenia wniosku na adres e-mail Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej: zdrowie@mazovia.pl,  przy czym nie zwalnia to wnioskodawcy z konieczności zapewnienia integralności złożonego wniosku i zapewnienia prawidłowości podpisów. Ponadto w takim przypadku należy w treści wiadomości e-mail podać informację o awarii systemu ePUAP.

W ramach naboru wnioskodawca może złożyć dwa wnioski. Każdy z dwóch złożonych wniosków powinien dotyczyć dwóch różnych inicjatyw.

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach Instrumentu należy sporządzić wg załączonego wzoru w jednym egzemplarzu (wypełnionym elektronicznie). Wnioski muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy (dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i osoba upoważniona przez zarząd) wraz kontrasygnatą Skarbnika powiatu/miasta na prawach powiatu (lub osoby przez niego upoważnionej).

Wniosek stanowi załącznik do uchwały nr 141/53/25.

Szczegółowy zakres oraz warunki udzielania pomocy finansowej określone są w „Regulaminie udzielania, przekazywania i rozliczania pomocy finansowej z budżetu województwa mazowieckiego w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Psychicznego >>Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2025<<”. Regulamin oraz kryteria oceny merytorycznej wniosków określone zostały w uchwale nr 141/53/25.

Zasady udzielania pomocy finansowej

Dotacja może wynieść do 80% kosztów kwalifikowalnych zadania i nie może przekroczyć 100 000 zł na jedno zadanie.

W załączeniu znajduje się wzór umowy o udzieleniu pomocy finansowej w formie dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego na realizację zadania w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Zdrowia Psychicznego „Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2025”.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi naboru wniosków.

Dodatkowe informacje

Dodatkowych informacji dotyczących przedmiotu naboru udzielają telefonicznie lub mailowo pracownicy Wydziału Zdrowia Psychicznego w Departamencie Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie:

 

 

Pliki do pobrania:

  • Regulamin naboru.pdf
    Rozmiar: 281.37 KB, PDF
  • Uchwała_Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2025.pdf
    Rozmiar: 125.44 KB, PDF
  • Zał. nr 1 do Regulaminu_sprawozdanie koncowe.docx
    Rozmiar: 168.63 KB, DOCX
  • Zał. nr 2 do Regulaminu_wniosek.docx
    Rozmiar: 151.12 KB, DOCX
  • Zał. nr 3 do Regulaminu_karta oceny wniosku.docx
    Rozmiar: 160.37 KB, DOCX
  • Zał. nr 4 do regulaminu_wytyczne oceny merytorycznej wnioskow.docx
    Rozmiar: 159.27 KB, DOCX
  • Zał. wzór umowy_Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2025.docx
    Rozmiar: 64.5 KB, DOCX
  • załącznik 2 do umowy_Mazowsze dla Zdrowia Psychicznego 2025.pdf
    Rozmiar: 137.46 KB, PDF

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Karolina Chabroszewska (ZD)

Data wytworzenia: 23.01.2025

Opublikował w BIP: Urszula Sabak

Data opublikowania: 23.01.2025 07:00

Ostatnio zaktualizował: Iwona Śliwińska

Data ostatniej aktualizacji: 23.01.2025 16:02

Liczba wyświetleń: 2102

Data opublikowania: 23.01.2025 07:00


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony