Mazowsze dla sportu 2023
Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej „Mazowsze dla sportu 2023” – rozstrzygnięcie
Wsparcie uzyskało 219 jednostek samorządu terytorialnego. Łączna kwota udzielonej pomocy finansowej to 50 mln zł.
Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej „Mazowsze dla sportu 2023”, przyznał gminom i powiatom z terenu Mazowsza pomoc finansową na realizację zadań inwestycyjnych polegających na modernizacji istniejącej i budowie nowej infrastruktury sportowej oraz zadań bieżących polegających na remoncie już istniejących obiektów sportowych.
Lista Beneficjentów programu stanowi załącznik do niniejszego komunikatu.
Ważne informacje:
- Pomoc finansowa przyznana w ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” stanowić będzie dofinansowanie zadania zgłoszonego przez Beneficjenta w złożonym wniosku pod warunkiem, że wydatki poniesione przez Beneficjenta na jego realizację zostaną uznane za koszty kwalifikowalne.
- Za kwalifikowalne uznaje się tylko takie wydatki, które są bezpośrednio związane z wnioskowanym zadaniem, a konieczność ich poniesienia jest niezbędna do jego realizacji.
- Pomoc finansowa zostanie przekazana na wskazany przez Beneficjenta rachunek bankowy w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy.
- Koszty zostaną uznane za kwalifikowalne tylko wtedy, gdy będą poniesione nie wcześniej niż po dacie podpisania Umowy o udzielenie pomocy finansowej w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej „Mazowsze dla sportu 2023”.
- Podatek VAT związany z realizacją zadania w ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” jest kosztem kwalifikowalnym pod warunkiem, że nie budzi żadnych wątpliwości prawnych i nie jest możliwy do odzyskania niezależnie od formy realizacji zadania. Koszty kwalifikowalne liczy się jako wartość brutto w przypadku, gdy Beneficjent nie ma prawnej możliwości odzyskania podatku VAT. Jeżeli Beneficjent w ramach realizacji zadania posiada prawną możliwość odzyskania podatku VAT, to w takiej sytuacji całkowitą wartość kosztów kwalifikowalnych liczy się jako wartość netto wydatku poniesionego przez Beneficjenta.
- Dopuszcza się możliwość modyfikacji zakresu rzeczowego zadania. Zmiana zakresu rzeczowego zadania wymaga pisemnego wniosku wraz ze szczegółowym uzasadnieniem i bezwzględnej zgody Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu. Brak uzyskanej zgody może skutkować uznaniem wprowadzonych zmian za niezgodne
z celem zadania, a poniesione wydatki za niekwalifikowalne. - Nazwa zadania musi być zgodna z treścią uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej podjętej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego.
- Środki pomocy finansowej przekazane z budżetu Województwa Mazowieckiego na rachunek bankowy, o którym mowa w Umowie o udzieleniu pomocy finansowej, muszą być tam utrzymane do momentu zlecenia płatności na rzecz wykonawcy zadania (weryfikacja nastąpi na podstawie dowodów zapłaty dokumentów księgowych).
Wytyczne dotyczące podpisywania umów
W celu przygotowania umowy o udzielenie pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego, prosimy o niezwłoczne przekazanie następujących dokumentów i informacji:
- wskazanie z imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji osób, które będą uprawnione do podpisania umowy w imieniu Beneficjenta (proszę nie wskazywać imienia i nazwiska Skarbnika Beneficjenta, chyba, że Statut Beneficjenta lub inne uwarunkowania stanowią inaczej); w przypadku m.st. Warszawy, należy przesłać także poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię stosownych pełnomocnictw,
- aktualizację montażu finansowego (załącznik do niniejszego komunikatu), uwzględniający kwotę przyznanej pomocy finansowej, termin realizacji zadania (ważne – patrz Uwagi do niniejszego komunikatu) oraz numer rachunku bankowego Beneficjenta, na który zostanie przekazana pomoc finansowa,
- w przypadku zadań, które będą realizowane przy pomocy własnej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, kopię statutu własnej jednostki organizacyjnej, z którego wynika uprawnienie do wykonywania przez jednostkę organizacyjną Beneficjenta danego rodzaju zadań,
- ramowy wzór umowy, stanowi załącznik do niniejszego komunikatu (prosimy o nie sporządzanie umów – wszystkie umowy będą przygotowywane wyłącznie przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu).
Każdy z Beneficjentów zostanie indywidualnie poinformowany o trybie i terminie podpisania umowy – dopuszcza się przekazanie informacji za pomocą środków komunikacji teleinformatycznej.
Uwaga:
- środki pomocy finansowej przekazane z budżetu Województwa Mazowieckiego na rachunek bankowy Beneficjenta, muszą być na tym rachunku utrzymane do momentu zlecenia płatności na rzecz wykonawcy zadania (weryfikacja nastąpi na podstawie dowodów zapłaty dokumentów księgowych),
- w przypadku realizacji zadania przez jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (wskazaną przez Beneficjenta) należy pamiętać, że określonym we wszystkich dokumentach księgowych nabywcą usług i towarów jest Beneficjent, tj. podmiot, który otrzymał pomoc finansową i otrzymaną pomoc będzie rozliczał.
Dodatkowe informacje:
Departament Edukacji Publicznej i Sportu
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Biuro Sportu
Roman Żuk – tel. 22 59 79 410
e-mail: roman.zuk@mazovia.pl
Kamil Sawicki – tel. 22 59 79 443,
e-miał: kamil.sawicki@mazovia.pl
Włodzimierz Figarski – Kierownik Biura Sportu, tel. 22 59 79 414, e-mail: wlodzimierz.figarski@mazovia.pl