Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

20.09.2024

Rejestr uchwał sejmiku

Uchwała Nr 51/2003 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 9 czerwca 2003 roku

Data uchwały 2003-06-09
Numer uchwały 51/2003
Czego dotyczy uchwała w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 57.
Na podstawie art. 18 pkt 19 lit f ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie województwa (Dz.U. z 2001r., Nr 142, poz. 1590 z późn. zm.) oraz art. 36 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.) – uchwala się , co następuje:

§ 1.

Z dniem 30 września 2003r. przekształca się Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej Dziecięcej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 57 w Przychodnię dla Dzieci i Młodzieży „OMEGA” Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 57, zwany dalej „Przychodnią OMEGA”.

§ 2.

1. Celem „Przychodni OMEGA” będzie świadczenie usług leczniczo-zapobiegawczych w zakresie specjalistycznego lecznictwa ambulatoryjnego:
1) chirurgii ogólnej,
2) medycyny szkolnej,
3) medycyny sportowej.
2. Szczegółowy zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych zostanie określony w Statucie „Przychodni OMEGA”.

§ 3.

Zadania statutowe Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 57, które nie zostaną przejęte przez „Przychodnię OMEGA”, będą realizowane przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Jana Bogdanowicza w Warszawie przy ul. Niekłańskiej 4/24.

§ 4.

1. Podstawowym obszarem działania „Przychodni OMEGA” jest województwo mazowieckie.
2. Zapis ust. 1 nie ogranicza możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych przez „Przychodnię OMEGA”, poza podstawowym obszarem działania.

§ 5.

1. Z datą przekształcenia „Przychodnia OMEGA”:
1) staje się następcą prawnym Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 57,
2) przejmuje majątek Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 57 wg. spisu z natury na dzień 30 września 2003 r.,
3) przejmuje zobowiązania i

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Fogler

Mając na uwadze niepełne wykorzystanie łóżek szpitalnych w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej Dziecięcej Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 57, jak również zły stan bazy lekarskiej, ograniczony zakres możliwości diagnostycznych, przy zbyt niskich kontraktach zawartych z Mazowiecką Regionalną Kasą Chorych, które nie zrównoważyły kosztów działalności z przychodami - wnosi się o podjęcie działań w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie, w Przychodnię dla Dzieci i Młodzieży „OMEGA” Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie Al. Jerozolimskie 57.
Funkcjonowanie części stacjonarnej Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej Samodzielnego w Warszawie Al. Jerozolimskie 57 przy ilości 50 łóżek, których średnie wykorzystanie w I półroczu 2002r. wynosiło 50% (w lipcu 2002r. hospitalizowanych było 3 dzieci) – stało się nieuzasadnione ekonomicznie, medycznie i kadrowo (przy zatrudnieniu 135 osób).
Na trudną sytuację Szpitala miały również wpływ inne obiektywne uwarunkowania, takie jak:
• zły stan techniczny obiektów wymagających znacznych nakładów finansowych. Pomieszczenia, urządzenia oraz sprzęt znajdujący się w Szpitalu nie odpowiadają wymaganiom określonym rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 września 1992 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 74, poz. 366 z poźn. zm.). Istniejące warunki techniczne obiektu utrudniały dostosowanie go do w/w wymogów, co nie gwarantowało komfortu leczenia małych pacjentów,
• przeniesienie działalności oddziału neurochirurgicznego do Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. dr J. Bogdanowicza w Warszawie, zakładu o II poziomie referencyjności, z pełną diagnostyką, w tym z tomografem komputerowym,
• brak wykwalifikowanej kadry lekarskiej i niem

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Kancelaria Sejmiku

Data wytworzenia: 09.06.2003

Opublikował w BIP: Monika Gontarczyk

Data opublikowania: 09.06.2003 00:00

Ostatnio zaktualizował: Monika Gontarczyk

Data ostatniej aktualizacji: 30.08.2021 10:40

Liczba wyświetleń: 204

Data opublikowania: 09.06.2003 00:00

Powrót na początek strony