Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

21.11.2024

Rejestr uchwał sejmiku

Uchwała Nr 50/06 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 kwietnia 2006 roku

Data uchwały 2006-04-24
Numer uchwały 50/06
Czego dotyczy uchwała w sprawie wyrażenia zgody na uczestnictwo Województwa Mazowieckiego w grupie partnerskiej europejskich regionów PURPLE
Na podstawie art. 18 pkt 14 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 z późn. zm. ) – uchwala się, co następuje:

§ 1.

1. Wyraża się zgodę na uczestnictwo Województwa Mazowieckiego w grupie partnerskiej europejskich regionów PURPLE.
2. Upoważnia się Marszałka Województwa Mazowieckiego do podjęcia wszystkich wymaganych prawem czynności związanych z uczestnictwem Województwa Mazowieckiego w grupie partnerskiej europejskich regionów PURPLE, w tym do podpisania porozumienia finansowego, stanowiącego załącznik do uchwały.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Mazowieckiego.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Fogler

Podczas Europejskiej Konferencji Miast i Wsi 21 października 2004 r. w Hadze, w celu silnego lobbowania na rzecz jednolitej polityki dla rozwoju obszarów wokół metropolitalnych (Peri Urban) kilkanaście europejskich regionów zdecydowało się na podjęcie wzajemnych kontaktów i działań – została powołana grupa partnerska europejskich regionów PURPLE (Peri-Urban Regions Platform Europe). Samorząd Województwa Mazowieckiego od samego początku aktywnie włączył się w prace grupy. Rezultatem zaangażowania w działalność grupy jest obecność reprezentanta Mazowsza w Zarządzie PURPLE – Pana Ireneusza Majchera; Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich.
Sieć regionów podmiejskich Peri-Urban obejmuje regiony położone wokół ośrodków miejskich, w związku z tym charakteryzują się one specyficznymi uwarunkowaniami przestrzennymi. Są to obszary ważne ze względu na prawidłowe funkcjonowanie okolicznych ośrodków miejskich. Jako tereny o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowych są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, stanowią również miejsce weekendowego odpoczynku ludności miejskiej, a ze względów środowiskowych odgrywają rolę „Zielonych Płuc” okolicznych aglomeracji. Jako tereny o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowych są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, stanowią również miejsce weekendowego odpoczynku ludności miejskiej, a ze względów środowiskowych odgrywają rolę „Zielonych Płuc” okolicznych aglomeracji.
Jednakże w skali całego kontynentu regiony te są zagrożone degradacją poprzez silną presję urbanizacyjną okolicznych ośrodków miejskich. Wynikiem ekspansji miast jest zanikanie tzw. powierzchni biologicznie czynnych na terenach podmiejskich - degradacji ulega środowisko naturalne, ubożeją walory krajobrazowe, w końcu miejsce staje się coraz mniej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, a obszar bezpowrotnie traci swoje atuty. W wyniku tego warunki życia mieszkańców metropolii ulegają pogorszeniu.
Istotna jest zatem potrzeba zachowania specyficznej st

Pliki do pobrania:

  • Załącznik
    Rozmiar: 35 KB, DOC

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Kancelaria Sejmiku

Opublikował w BIP: Monika Gontarczyk

Data opublikowania: 28.04.2006 00:00

Ostatnio zaktualizował: Monika Gontarczyk

Data ostatniej aktualizacji: 28.04.2006 15:32

Liczba wyświetleń: 63

Data opublikowania: 28.04.2006 00:00


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony