Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

21.11.2024

Rejestr uchwał sejmiku

Uchwała Nr 219/05 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 19 grudnia 2005 roku

Data uchwały 2005-12-19
Numer uchwały 219/05
Czego dotyczy uchwała w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu i nadania jej statutu
Opublikowana w Dz. Urz. Woj. Maz. z 2006 r. nr 1, poz. 3
Na podstawie art. 18 pkt 19 lit. f ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1590 z późn. zm. ) i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 z późn. zm. ) – uchwala się, co następuje:

§ 1.

1. Tworzy się samorządową instytucję kultury pod nazwą Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
2. Przedmiotem działalności instytucji, o której mowa w ust.1, jest upowszechnianie sztuki współczesnej, a zwłaszcza polskiej oraz jej promocja poza granicami kraju.
3. Nadaje się statut Mazowieckiemu Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

§ 2.

Siedzibą Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" jest miasto Radom.

§ 3.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Mazowieckiego.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Fogler

  • Załącznik

    Idea utworzenia w Radomiu Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej pojawiła się w debacie publicznej Radomia w 2004 roku. Pomysłodawcą był Pan Andrzej Wajda – Honorowy Obywatel Radomia. Od wielu lat Pan Andrzej Wajda i Pani Krystyna Zachwatowicz przekazują w darze radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej, będącego oddziałem Muzeum im. Jacka Malczewskiego, obrazy wybitnych twórców, takich jak Józef Czapski, Ryszard Horowitz, Tadeusz Kantor a także młodzieńcze prace Wajdy. Kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej, w skład której wchodzą dary Państwa Wajdów, jest jedną z najciekawszych w kraju. Liczy już ponad 4.000 prac, między innymi Alfreda Lenicy, Artura Nacht-Samborskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina. Niestety powierzchnia wystawiennicza Muzeum jest bardzo skromna, każdego roku Muzeum jest w stanie pokazać jedynie około 100 prac. W związku z tym koniecznym stało się znalezienie nowej siedziby dla zbiorów sztuki współczesnej w celu utworzenia samodzielnej instytucji kultury, która mogłaby spełnić oczekiwania Województwa Mazowieckiego.

    Inicjatywę Pana Andrzeja Wajdy opisała „Gazeta w Radomiu” rozpoczynając tym samym publiczną debatę na temat potrzeby utworzenia Centrum, jego lokalizacji i oczekiwanych działań. Redakcja zorganizowała także spotkanie ludzi kultury, parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta, na którym zapadła decyzja o podjęciu starań zmierzających do utworzenia Centrum.

    W tym samym czasie radomianka Pani Kaja Koziarska upubliczniła swoją pracę dyplomową obronioną na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pokazującą projekt adaptacji budynku dawnej elektrowni przy ulicy Traugutta 53 w Radomiu dla potrzeb nowoczesnego centrum kultury. Pomysł ten spodobał się w Radomiu i Panu Andrzejowi Wajdzie. Budynek był własnością miasta Radomia. Samorząd Województwa, odpowiadając na oczekiwania lokalnej społeczności, wystąpił do prezydenta Radomia o nieodpłatne przekazanie województwu starego obiektu.

    W dniu 24 maja 20
  • Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

    Wytworzył: Kancelaria Sejmiku

    Data wytworzenia: 19.12.2005

    Opublikował w BIP: Monika Gontarczyk

    Data opublikowania: 19.12.2005 00:00

    Ostatnio zaktualizował: Monika Gontarczyk

    Data ostatniej aktualizacji: 01.09.2021 07:50

    Liczba wyświetleń: 125

    Data opublikowania: 19.12.2005 00:00


    UWAGA
    Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

    Powrót na początek strony