Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

18.01.2025

Podjęte uchwały

Uchwała 134/23 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 2023-07-11

Data uchwały 2023-07-11
Numer uchwały 134/23
Czego dotyczy uchwała w sprawie programu ochrony powietrza dla strefy mazowieckiej, w której został przekroczony poziom dopuszczalny dwutlenku siarki w powietrzu
Opublikowana w Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 8527

Uchwała nr 134/23
Sejmiku Województwa Mazowieckiego
z dnia 11 lipca 2023 r.  

w sprawie programu ochrony powietrza dla strefy mazowieckiej, w której został przekroczony poziom dopuszczalny dwutlenku siarki w powietrzu

Na podstawie art.18 pkt 1 i 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2094 oraz z 2023 r. poz. 572) oraz art. 84 ust. 1 i 2 oraz art. 91 ust. 3 i 3a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 i 2687 oraz z 2023 r. poz. 877) – uchwala się, co następuje:

§ 1.

  1. Określa się program ochrony powietrza wraz z planem działań krótkoterminowych (kod Programu – PL1404SO2d_2021), dla strefy mazowieckiej, zwany dalej: „Programem”.
  2. Program obowiązuje do dnia 30 czerwca 2027 r.

§ 2.

Program ochrony powietrza określa się w celu osiągnięcia w strefie mazowieckiej poziomu dopuszczalnego dwutlenku siarki w powietrzu.

§ 3.

Plan działań krótkoterminowych określa się w celu:

1) zmniejszenia ryzyka wystąpienia przekroczeń poziomów dopuszczalnych i poziomu alarmowego dwutlenku siarki w strefie mazowieckiej;

2) ograniczenia skutków i czasu trwania zaistniałych przekroczeń.

§ 4.

Informacje ogólne na temat lokalizacji i topografii strefy mazowieckiej określa załącznik nr 1 do uchwały.

§ 5.

Informacje na temat przekroczeń poziomów dopuszczalnych dwutlenku siarki w powietrzu wraz z podaniem zakresu naruszeń w strefie mazowieckiej określa załącznik nr 2 do uchwały.

§ 6.

Przewidywany poziom dwutlenku siarki w powietrzu w strefie mazowieckiej w prognozowanym roku zakończenia Programu określa załącznik nr 3 do uchwały.

§ 7.

Scenariusze wielkości emisji dwutlenku siarki w powietrzu w roku zakończenia Programu oraz oszacowanie wielkości tych emisji ze źródeł odpowiedzialnych za przekroczenia poziomu dopuszczalnego, po zrealizowaniu wszystkich działań, określa załącznik nr 4 do uchwały.

§ 8.

Informacje dotyczące planowanych do podjęcia odpowiednich działań, tak aby okresy, w których poziom dopuszczalny nie jest dotrzymany, były jak najkrótsze, określa załącznik nr 5 do uchwały.

§ 9.

Organami właściwymi do przekazywania Zarządowi Województwa Mazowieckiego informacji o wydawanych decyzjach, których ustalenia zmierzają do osiągnięcia celów programu ochrony powietrza są:

1) Prezydent Miasta Płocka i Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie – w zakresie decyzji wydawanych dla prowadzących instalacje do rafinacji ropy naftowej, eksploatowane na terenie miasta Płocka, w trybie ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 i 1113);

2) Wojewoda Mazowiecki w zakresie decyzji wydawanych dla prowadzących instalacje do rafinacji ropy naftowej, eksploatowane na terenie miasta Płocka, w trybie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, 553 i 967).

§ 10.

Organami właściwymi w sprawach wydania aktów prawa miejscowego, umożliwiających realizację programu ochrony powietrza, są rady gmin i rady powiatów, właściwe miejscowo dla obszarów przekroczeń poziomów dopuszczalnych dwutlenku siarki.

§ 11.

Organem właściwym do monitorowania realizacji programu ochrony powietrza, w zakresie swojej właściwości, jest Zarząd Województwa Mazowieckiego.

§ 12.

W ramach monitorowania realizacji programu ochrony powietrza podmioty korzystające ze środowiska - prowadzący instalacje do rafinacji ropy naftowej, eksploatowane na terenie miasta Płocka, przekazują Zarządowi Województwa Mazowieckiego sprawozdanie z realizacji działań naprawczych określonych w załączniku nr 5 do uchwały.

§ 13.

Niezbędny zakres informacji, o których mowa w § 9, oraz zakres sprawozdania, o którym mowa w § 12, określa załącznik nr 6 do uchwały.

§ 14.

Informacje, o których mowa w § 9, oraz sprawozdanie, o którym mowa w § 12, przekazuje się w terminie do dnia 15 lutego roku następnego po roku sprawozdawczym, w postaci elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej Zarządu Województwa Mazowieckiego.

§ 15.

Uzasadnienie zakresu zagadnień określonych i ocenionych w programie ochrony powietrza zawiera załącznik nr 7 do uchwały.

§ 16.

Analizę stanu powietrza, dla potrzeb planu działań krótkoterminowych, w strefie mazowieckiej, określa załącznik nr 8 do uchwały.

§ 17.

Zakres i rodzaj działań krótkoterminowych oraz sposób postępowania w przypadku ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego lub poziomów dopuszczalnych dwutlenku siarki w powietrzu określa załącznik nr 9 do uchwały.

§ 18.

Ogólną strategię udostępniania informacji zainteresowanym stronom, w planie działań krótkoterminowych, określa załącznik nr 10 do uchwały.

§ 19.

Organami właściwymi do przekazywania Zarządowi Województwa Mazowieckiego informacji o wydawanych decyzjach, których ustalenia zmierzają do osiągnięcia celów planu działań krótkoterminowych są wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz starostowie, właściwi miejscowo dla obszarów, na których wystąpiło ryzyko przekroczeń poziomów dopuszczalnych lub poziomu alarmowego dwutlenku siarki.

§ 20.

Organami właściwymi w sprawach wydania aktów prawa miejscowego, umożliwiających realizację planu działań krótkoterminowych, są rady gmin i rady powiatów, właściwych miejscowo dla obszarów, na których wystąpiło ryzyko przekroczeń poziomów dopuszczalnych lub alarmowego dwutlenku siarki.

§ 21.

Organami właściwymi do monitorowania realizacji planu działań krótkoterminowych, w zakresie swojej właściwości, są: Zarząd Województwa Mazowieckiego, wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) oraz starostowie.

§ 22.

W ramach monitorowania realizacji planu działań krótkoterminowych podmioty korzystające ze środowiska - prowadzący instalacje do rafinacji ropy naftowej, eksploatowane na terenie miasta Płocka, przekazują Zarządowi Województwa Mazowieckiego sprawozdania z realizacji działań krótkoterminowych określonych w załączniku nr 9 do uchwały.

§ 23.

Niezbędny zakres informacji, o których mowa w § 19, oraz zakres sprawozdania, o którym mowa w § 22, określa załącznik nr 6 do uchwały.

§ 24.

Informacje, o których mowa w § 19, oraz sprawozdanie, o którym mowa w § 22, przekazuje się w terminie do dnia 15 lutego roku następnego po roku sprawozdawczym, w postaci elektronicznej za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej Zarządu Województwa Mazowieckiego.

§ 25.

Uzasadnienie zakresu zagadnień określonych i ocenionych w planie działań krótkoterminowych zawiera załącznik nr 11 do uchwały.

§ 26.

Traci moc uchwała nr 16/21 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 23 lutego 2021 r. w sprawie planu działań krótkoterminowych dla strefy mazowieckiej, w której istnieje ryzyko przekroczenia poziomów dopuszczalnych i alarmowego dwutlenku siarki w powietrzu (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 1660).

§ 27.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Pliki do pobrania:

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Kancelaria Sejmiku (KS)

Data wytworzenia: 12.07.2023

Opublikował w BIP: Karolina Jędrzejewska

Data opublikowania: 12.07.2023 09:34

Ostatnio zaktualizował: Karolina Jędrzejewska

Data ostatniej aktualizacji: 20.07.2023 14:46

Liczba wyświetleń: 1158

Data opublikowania: 12.07.2023 09:34


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony