Komunikaty
Spotkania konsultacyjne projektu „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej”
Na spotkania konsultacyjne dotyczące rozwoju produktu turystycznego w ramach projektu „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” oraz możliwości jego komercjalizacji zapraszają: Zarząd Województwa Podlaskiego, Zarząd Województwa Mazowieckiego oraz Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Bogactwo natury
„Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” prowadzić ma przez obszary o wysokich walorach przyrodniczych, wśród których nie można pominąć Narwiańskiego Parku Narodowego i występującego tam unikalnego systemu wielokorytowej Narwi zwanej polską Amazonią, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, będącego oazą dzikiej przyrody, królestwem zwierząt i dzikich ptaków, zamieszkujących sosnowe bory i lasy łęgowe, którym wiosennego kolorytu dodają niespotykane w żadnym innym miejscu połacie słonecznych kaczeńców. Szlak prowadzić ma również przez Puszczę Piską, będącą drugim pod względem wielkości kompleksem leśnym w Europie. W jego świerkach i sosnach schronienie znalazły majestatyczne łosie, zwinne sarny, czy tajemnicze wilki, a w naszyjniku drzew przeplatanym Pisą zatopione są jak szafiry liczne jeziora. Zieloną perłą w krajobrazie szlaku jest rozciągający się na około 180 ha obszar, porośnięty jałowcami różnej wielkości, zwany Czartoryskimi Jałowcami – tego nie zobaczy się w żadnym innym miejscu w Polsce.
Atrakcje przyrodnicze szlaku są urozmaicone przez coraz bogatszą ofertę kulturową regionu, łączącą cztery tradycje: Mazur, Kurpi, Podlasia i Mazowsza.
Wodny szlak
Walory przyrodnicze i kulturowe tego zakątka zasługują na poznanie i podziw, a w naszej ocenie – najlepiej podziwiać je z perspektywy kajaka płynącego w serpentynach Narwi i Pisy. Aby jednak przyroda pozostała nietknięta, turysta powinien mieć przygotowane bezpieczne i komfortowe miejsca postoju i odpoczynku, ograniczające zachowania niepożądane, ale dające również możliwość wytchnienia. Dlatego na docelowym szlaku zaplanowano dla kajakarzy sieć miejsc odpoczynku – będzie tu można bezpiecznie zacumować i zwodować kajak, odpocząć w altanie lub na ławce, spędzić czas na pomoście pod miękkim biało-błękitnym parasolem nieba, rozpalić ognisko i posilić się pieczoną kiełbaską lub obudzić w sobie dziecko i razem z najmłodszymi uczestnikami spływu oddać się harcom na placu zabaw. Wybór miejsc i atrakcji jest duży – inwestycje w ramach projektu przygotowuje około 20 gmin z terenu 3 województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
Samorządy położone wzdłuż szlaku wybudują pomosty, zagospodarują nabrzeże, wyposażając je w altany, ławki, place zabaw, miejsca ogniskowe i grillowe, zapewnią toalety, a także bezpłatne pola namiotowe i miejsca obsługi kamperów oraz boiska.
Czas na inwestycje
Utworzenie szlaku Pisa-Narew poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury dla kajakarzy, połączone z unikalnymi w skali kraju i świata walorami przyrodniczymi scali planowany produkt turystyczny i wpłynie na większą rozpoznawalność regionu oraz liczbę osób korzystających ze szlaku.
To najlepszy moment na zaangażowanie już działających, a także przyszłych przedsiębiorców. Dla podniesienia atrakcyjności szlaku oraz zaspokojenia potrzeb turystów i kajakarzy niezbędne będzie zapewnienie usług komercyjnych. W pierwszej kolejności wzrośnie zapotrzebowanie na usługi wypożyczalni sprzętów sportowych – nie tylko kajaków, ale i rowerów. Niezbędne będzie również zapewnienie bazy noclegowej i gastronomicznej, a także organizacja transportu, który pozwoli dostać się do innych atrakcji w pobliżu szlaku. Poznać otoczenie pomogą lokalni i regionalni przewodnicy. Można byłoby pokusić się o symboliczne stwierdzenie, że rzekami mają popłynąć pieniądze: nie tak jak niegdyś – w postaci zysków z wykorzystywania ich jako szlaki handlowe, lecz w formie nowych miejsc pracy, nowych przedsiębiorstw, integracji społecznej i podniesienie poziomu jakości życia.
Nad inwestycjami – na potrzeby utworzenia szlaku Pisa-Narew – pracuje 17 gmin z trzech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego: Ostrołęka, Pisz, Kolno, Nowogród, Łomża, Wizna, Narewka, Narew, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Wyszki, Turośń Kościelna, Łapy, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Tykocin, Zbójna.
Spotkania konsultacyjne
Prezentowany szlak to rzeki; to również rzeki tematów do dyskusji, pomysłów na jego kształt i rozwój. Zapraszamy na spotkania konsultacyjne, podczas których zostanie zaprezentowana idea projektu. Będzie to też przestrzeń do dyskusji na temat wizji i możliwości komercjalizacji planowanego produktu turystycznego. Zależy nam na poznaniu Państwa opinii i pomysłów. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniach konsultacyjnych, które ze względu na rozpiętość szlaku i dla wygody uczestników zaplanowane zostały w 3 lokalizacjach:
- 06.2024 r., w godz. 12:00-16:00 w Urzędzie Miasta Ostrołęki, Plac gen. J. Bema 1 w Ostrołęce,
- 13.06.2024 r., w godz. 12:00-16:00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Piszu, ul. Gizewiusza 5,
- 14.06.2024r., w godz. 13:30-17:30 - spotkanie podsumowujące w Białymstoku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1.
Aby wziąć udział należy zarejestrować się za pomocą formularza, dostępnego na Portalu Informacyjnym Województwa Podlaskiego.
Szczegółowy program spotkań dostępny jest do pobrania ze strony portalu.
Ankieta
Zachęcamy też do wypełnienia ankiety. Chcielibyśmy poznać Państwa opinie i sugestie nt. projektowanego szlaku, udziału w systemie świadczenia usług i komercjalizacji w ramach tworzonego ponadregionalnego produktu turystycznego pn. „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej”, co pozwoli na uwzględnienie lokalnych potrzeb i preferencji.
Ankieta znajduje się na Portalu Informacyjnym Województwa Podlaskiego. Jest ona anonimowa. Budowa i cel ankiety nie zawierają żadnych informacji identyfikujących osobę wypełniającą, chyba, że takie informacje zostaną z własnej inicjatywy wypełniającego wprowadzone w odpowiedziach.
W wersji tradycyjnej ankieta będzie również dostępna do wypełnienia i złożenia w holu Urzędu Miasta Ostrołęka, a także w holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub chęci wniesienia uwag, których nie wyczerpuje ankieta, prosimy o kontakt z liderem projektu – Województwem Podlaskim – Biurem Projektów Zrównoważonej Turystyki Polski Wschodniej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego pod numerem telefonu 85 6654 579 lub e-mail: marta.pacewicz@podlaskie.eu
Podsumowanie wyników ankiet oraz zgłoszone uwagi zostaną opublikowane na Portalu Informacyjnym Województwa Podlaskiego w zakładce Sport i Turystyka.