Komunikaty
Ruszają konsultacje społeczne budżetu UE
Komisja Europejska pracuje nad kolejnym długoterminowym budżetem UE. Rozpoczął się pierwszy etap szerokich konsultacji społecznych jego założeń.
Rozpoczęte przez komisję konsultacje społeczne potrwają do 6 maja br. W lipcu 2025 r. komisja przedstawi formalny wniosek dotyczący kolejnych wieloletnich ram finansowych.
Mając na względzie trend zmierzający do upraszczania mechanizmu wdrażania polityki spójności przez jej centralizację, z perspektywy Mazowsza, jak również wszystkich europejskich regionów, kluczowym jest, aby na każdym etapie konsultacyjnym wybrzmiał nasz sprzeciw w tej materii. To właśnie decentralizacja i realizacja programów na poziomie regionalnym stanowią fundament efektywności polityki spójności. Odstępstwo od tej zasady niesie ryzyko zmniejszenia skuteczności działań oraz ograniczenia wpływu obywateli na procesy rozwojowe.
Zachęcamy Państwa do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych, które stanowią kluczowy etap kształtowania przyszłego budżetu Unii Europejskiej na lata 2028–2034.
Z budżetu UE korzystają wszyscy Europejczycy i dlatego każdy ma głos w debacie o jego przyszłości. Wszyscy zainteresowani, obywatele i organizacje, mogą wyrazić swoje zdanie na temat przyszłego budżetu UE i obszarów polityki, które powinien wspierać. Pod linkiem:
Wdrażanie funduszy UE z udziałem państw członkowskich i regionów
znajduje się ankieta, dotycząca wdrażania finansowania unijnego z udziałem państw członkowskich i regionów z odniesieniami do kwestii społecznych, bezpieczeństwa, konkurencyjności, zmian klimatu etc. Na ww. stronie widoczne są również formularze konsultacyjne innych obszarów w zakresie m.in. finansowania unijnego na rzecz konkurencyjności, działań zewnętrznych, transgranicznego kształcenia, szkolenia i solidarności, młodzieży, mediów, kultury i sektorów kreatywnych, wartości oraz społeczeństwa obywatelskiego, ochrony ludności, gotowości i reagowania kryzysowego, jednolitego rynku i współpracy między organami krajowymi oraz wykonania budżetu UE. Wszystkie ankiety są powszechnie dostępne i każdy obywatel może wyrazić swoje zdanie na każdy z tematów.
Długoterminowy budżet UE czyli wieloletnie ramy finansowe (WRF) – co to jest?
Unia Europejska, prowadząc swoje działania, realizuje budżet roczny oraz budżet długoterminowy, znany jako wieloletnie ramy finansowe (WRF). Wieloletnie planowanie zapewnia przewidywalność wydatków UE, zwłaszcza na wieloletnie projekty i strategie polityczne. Zgodnie z art. 312 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej WRF ustala się na okres co najmniej pięciu lat. Ich ogólnym celem jest zadbanie o to, aby środki unijne były wydatkowane w sposób uporządkowany i w granicach określonych zasobów własnych. Na podstawie wniosku Komisji Europejskiej wieloletnie ramy finansowe są przyjmowane jednomyślnie przez 27 krajów UE w Radzie po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego.
Komisja opublikowała niedawno komunikat „Droga ku następnym wieloletnim ramom finansowym”. Przedstawiono w nim najważniejsze wyzwania polityczne i budżetowe, które nadadzą kształt kolejnym WRF na lata 2028–2034. Komunikat stanowi punkt wyjścia do rozważań nad tym, jak dostosować długoterminowy budżet Unii do zmieniających się potrzeb i priorytetów. Równolegle z publikacją tego komunikatu Komisja rozpoczęła ogólnoeuropejską kampanię z udziałem szerokiego grona zainteresowanych stron, w tym rządów państw członkowskich, podmiotów regionalnych i obywateli.
Rosnące oczekiwania co do podjęcia działań przez Unię sprawiają, że należy poddać analizie sposób działania budżetu UE, aby przygotować go na wyzwania, jakie przyniesie przyszłość. Zgodnie z prezentowaną retoryką, Komisja Europejska chce być „Komisją, która inwestuje” i będzie pracować nad prostszym, bardziej skoncentrowanym i bardziej skutecznym budżetem odzwierciedlającym priorytety strategiczne UE.