Komunikaty
Laureaci Nagrody Twórczej 2024
Znamy laureatów Nagrody Twórczej przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury.
W konkursie mogli wziąć udział artyści z Mazowsza, którzy nie ukończyli 35. roku życia i potwierdzili swoje osiągnięcia nagrodami i wyróżnieniami na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym. Komisja, w skład której weszli radni województwa mazowieckiego, przedstawiciele Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, przedstawiciele środowisk twórczych i artystycznych oraz przedstawicielka organizacji pozarządowych, wyłoniła trzech laureatów. Każdy z nich otrzyma nagrodę finansową w wysokości 11 000 zł.
Tegoroczni laureaci Nagrody Twórczej
Barbara Małecka – zajmuje się szeroko pojętą twórczością muzyczną. W ramach działalności twórczej w 2023 roku, zrealizowała recital „8 powodów, dla których powinnam była dostać się na 'Osiecką', ale się nie dostałam” w Teatrze Nowym w Poznaniu. Był to koncert piosenek Agnieszki Osieckiej na 20-osobową orkiestrę symfoniczną, septet jazzowy i sekcję dętą. Wydała również debiutancką płytę „COSMIC” z autorskimi kompozycjami. Ponadto otrzymała zaproszenie do jury Festiwalu im. Jonasza Kofty w Teatrze Muzycznym w Łodzi, w którym rok wcześniej zajęła I miejsce. Zdobyła Główną Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w ramach Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, którego finał miał miejsce w Nowym Teatrze w Poznaniu. W 2022 r. została laureatką I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Jonasza Kofty „Moja Wolności” w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe w Warszawie. Zajęła też I miejsce w konkursie „Zaśpiewajmy.pl” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
Gabriel Staszewski – ten młody artysta zajmuje się twórczością muzyczną, gra na akordeonie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: złotego dyplomu w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Pradze, wyróżnienia w XXI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej, wyróżnienia w XVI Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych, II miejsca w III Spotkaniu Młodych Akordeonistów w Brzezinach, nagrody II stopnia w XV Konkursie Duetów Dziecięcych Duettino w Warszawie, I miejsca w I Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym im. prof. Mirosława Niziurskiego w Kielcach.
Piotr Trusik – ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Za wybitne osiągnięcia artystyczne pięciokrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i trzykrotnie stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Finalista Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz Jesiennego Salonu Sztuki „LOOSTRO” w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Autor indywidualnej wystawy „Pomiędzy”' w CSW Zamek Ujazdowski. Jego prace były wystawiane w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, paryskim Luwrze, Muzeum Narodowym w Mołdawii, a także w Birmingham, Nowym Jorku, San Diego i Tokio.
Serdecznie gratulujemy!