Rejestr uchwał sejmiku
Uchwała Nr 94/2004 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 19 lipca 2004 roku
Data uchwały | 2004-07-19 |
---|---|
Numer uchwały | 94/2004 |
Czego dotyczy uchwała | w sprawie utworzenia spółki prawa handlowego |
Na podstawie art. 13 ust. 1, art. 18 pkt 19 lit. e, w związku z art. 14 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1590 z późn. zm .) oraz art. 61 pkt 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm .) uchwala się, co następuje:
§ 1.
1. Tworzy się spółkę prawa handlowego pod firmą: „Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, z siedzibą w Warszawie.
2. Przyjmuje się Akt Założycielski spółki, o której mowa w ust. 1, w brzmieniu stanowiącym załącznik do uchwały.
3. Dopuszcza się możliwość przystąpienia do spółki, o której mowa w ust. 1, innych podmiotów.
4. Stanowisko przedstawiciela Zarządu wykonującego prawa z udziałów w Spółce dotyczącej zmiany umowy Spółki wymaga akceptacji Sejmiku.
§ 2.
Do spółki, o której mowa w § 1 ust. 1, wnosi się kwotę 4.000.000 zł (słownie: cztery miliony złotych) na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym spółki przez Województwo Mazowieckie.
§ 3.
Wykonanie uchwały, w tym podejmowanie wszystkich czynności prawnych zmierzających do zawiązania spółki, powierza się Zarządowi Województwa Mazowieckiego.
§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Fogler
Uzasadnienie
Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze małych przedsiębiorstw (MP) jest zjawiskiem charakterystycznym we współczesnej gospodarce rynkowej. Od dłuższego czasu uważa się ze rozwój MP jest najważniejszym motorem wzrostu gospodarczego. Stymulowanie tego wzrostu oraz pomoc w tworzeniu warunków sprzyjających powstawaniu alternatywnych miejsc pracy jest coraz częstszym obszarem polityki regionalnej, której realizacja może przyczynić się do poprawy trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej w wielu regionach.
Na świecie stosuje się wiele rozmaitych sposobów wspierania MP, poczynając od pomocy bezpośredniej, jak udostępnianie dotacji lub ulg podatkowych, poprzez szkolenia i wyspecjalizowane doradztwo aż do preferencyjnych kredytów i pożyczek.
Małe przedsiębiorstwa, mają utrudniony dostęp do finansowania bankowego. z kilku powodów, przy czym do najważniejszych zaliczyć należy:
? brak tzw. historii kredytowej, która wskazuje, że przedsiębiorstwo jest w stanie spłacić zaciągnięty kredyt;
? relatywnie wysokie koszty rozpatrzenia wniosku kredytowego, wynikające stąd, że w przypadku każdego kredytu podobny jest zakres dokumentacji, która musi zostać przygotowana i przeanalizowana, a kredyty dla MP są przeważnie stosunkowo niewielkie, więc i mały jest także dochód uzyskiwany przez bank z tytułu udzielenia takiego kredytu;
? brak wystarczających zabezpieczeń (co do ilości, jak i jakości) wymaganych przez bank do udzielenia kredytu;
? brak umiejętności wypełnienia przez przedsiębiorcę wniosku kredytowego;
? często przeszkodą bywają też uproszczone formy księgowości stosowane przez najmniejsze z MP, które utrudniają bankowi ocenę aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
Z tego też powodu jedną z bardziej rozpowszechnionych i efektywnych form wspierania MP są fundusze pożyczkowe.
Należy zaznaczyć, że fundusze pożyczkowe nie wyręczają wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy w udzielaniu kr
Powiązane
- Uchwała 133/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 2022-09-13 (uchwała zmieniająca)