Komunikaty
Podróże w pandemii w Unii Europejskiej– zalecenia Rady Europejskiej
Rada przyjęła nowe zalecenie w sprawie zasad podróżowania podczas pandemii.
Rada Europejska przyjęła nowe zalecenie w sprawie skoordynowanego podejścia do ułatwienia bezpiecznego swobodnego przemieszczania się podczas pandemii COVID-19.
Na mocy nowego zalecenia środki antypandemiczne powinny być stosowane z uwzględnieniem statusu zdrowotnego danej osoby, a nie regionalnej sytuacji epidemiologicznej – z wyjątkiem stref, w których wirus rozprzestrzenia się w bardzo wysokim stopniu (strefy oznaczone na mapie regionów jako ciemnoczerwone).
Podróżni posiadający ważny unijny cyfrowy certyfikat COVID nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom swobodnego przemieszczania się. Obejmuje on:
- zaświadczenie o szczepieniu szczepionką zatwierdzoną na szczeblu europejskim, o ile od ostatniej dawki pierwotnego szczepienia minęło co najmniej 14 i nie więcej niż 270 dni lub dana osoba otrzymała dawkę przypominającą. Państwa członkowskie mogą także akceptować zaświadczenia o szczepieniu szczepionkami zatwierdzonymi przez organy krajowe lub WHO
- negatywny wynik testu PCR uzyskany nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego uzyskany nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą
- zaświadczenie o powrocie do zdrowia, wskazujące, że od pierwszego dodatniego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni.
Od osób nieposiadających unijnego certyfikatu można wymagać przeprowadzenia testu przed podróżą lub nie później niż 24 godziny po przyjeździe. Z wymogu tego powinni być zwolnieni podróżni przemieszczający się w ramach niezbędnej funkcji lub z powodu określonej konieczności, osoby dojeżdżające do pracy za granicą oraz dzieci poniżej 12 r. życia.
Zgodnie z zaleceniem Rady, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) powinno nadal publikować mapę regionów państw członkowskich wskazującą na potencjalne ryzyko infekcji zgodnie z systemem sygnalizacji świetlnej (zielone, pomarańczowe, czerwone, ciemnoczerwone). Mapa powinna opierać się na 14-dniowym wskaźniku zgłaszania przypadków, przyjmowaniu szczepionek i wskaźniku testowania.