Komunikaty
Obostrzenia związane z pandemią Covid-19
Rząd przedłużył do 31 stycznia ograniczenia w działalności urzędów związane z pandemią Covid-19.
Urzędy
W urzędach administracji publicznej obowiązuje praca zdalna. Można z niej wyłączyć pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej. Zadania realizowane przez urząd mogą być ograniczone do zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom. Są to sprawy dotyczące:
- rejestracji stanu cywilnego,
- ewidencji ludności i dowodów osobistych,
- pomocy społecznej,
- świadczenia usług komunalnych,
- działania urzędów pracy, w tym wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2,
- wydawania praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych,
budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego, - ochrony środowiska,
- korzystania z wód, w zakresie zgody wodnoprawnej,
- przebudowy lub remontu infrastruktury telekomunikacyjnej.
Decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń dotyczących pracy urzędu podejmuje dyrektor jednostki, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, zawiadamiając o tych ograniczeniach. W przypadku zadań realizowanych w siedzibie urzędu dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie przyjmuje interesantów w dniach pracy od 9:00 do 15:00, wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym lub mailowym uzgodnieniu terminu spotkania.
Wchodząc do Urzędu, interesanci zobowiązani są do:
- zakrycia nosa i ust;
- dezynfekcji rąk;
- zachowania wymaganego odstępu;
- poddania się pomiarowi temperatury ciała.
Edukacja
Uczniowie klas I–III szkół podstawowych od 18 stycznia uczą się stacjonarnie. Uczniowie klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie. Przedszkola i żłobki funkcjonują bez zmian.
Transport
Limit liczby pasażerów wynosi: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Pozostałe placówki
Otwarte mogą być punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w placówkach tych mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym. Zawieszona pozostaje działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów, centrów fitness i stoków narciarskich. Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.