Aktualności - rozwój regionalny

Konwent Marszałków tym razem w Toruniu

Kobieta i mężczyzna rozmawiają siedząc przy stole

Unijne wsparcie dla Polski – to jeden z najważniejszych tematów posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP.

Dobiegło końca odbywające się w formule hybrydowej posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. Głównym tematem były środki europejskie dla Polski w perspektywie 20212027 oraz stan przygotowań do wdrażania polityki spójności. Województwo kujawsko-pomorskie przejęło w czerwcu prezydencję w konwencie i obecnie koordynuje jego prace. Obrady prowadził marszałek Piotr Całbecki. W imieniu samorządowych władz Torunia uczestników powitał wiceprezydent Paweł Gulewski. Gośćmi konwentu byli (online) wiceminister Waldemar Buda i wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Christopher Todd z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej i Gelu Calacean z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Elżbieta Lanc.

 Bezpieczeństwo

Dzieląc się doświadczeniami dotyczącymi likwidacji skutków klęsk żywiołowych, jako przykład dobrych praktyk samorządowego współdziałania w tej dziedzinie, przedstawiono działalność Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Salutaris, do którego należą jednostki samorządu terytorialnego w całym regionie. Ideą stowarzyszenia, które sprawdziło się m.in. podczas likwidacji skutków nawałnicy sprzed kilku lat, jest solidarne wsparcie udzielane dotkniętym kataklizmem rejonom. O tym, jak funkcjonuje Salutaris, mówił prezes stowarzyszenia Andrzej Potoczek.

 Promocja regionu

Raport o wyzwaniach i działaniach związanych z kujawsko-pomorskim odcinkiem Szlaku Świętego Jakuba, który jest najstarszą europejską drogą kulturową, o ogromnym potencjale turystycznym i pielgrzymkowym, zaprezentował ksiądz profesor Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo promocję i bieżące utrzymanie naszego odcinka szlaku; marszałek Piotr Całbecki jest obecnie przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba.  

Finansowe instrumenty zwrotne w procesie zarządzania rozwojem województwa i regionalne fundusze rozwoju były tematem wystąpień wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej i kierującej Kujawsko-Pomorskim Funduszem Rozwoju prezes Kamili Radzieckiej. Misją naszego Funduszu Rozwoju jest wprowadzanie na regionalny rynek instrumentów finansowych – pożyczek, poręczeń kredytowych i instrumentów mieszanych – dedykowanych polityce rozwojowej, w tym adresowanych do małej i średniej przedsiębiorczości. 

Stanowiska

Konwent Marszałków przyjął dwa stanowiska – w sprawie kontestowanego przez wiele środowisk rządowego projektu ustawy o jakości w opiece medyczne i bezpieczeństwie pacjenta oraz w sprawie postulowanego przez samorządy województw rządowego wsparcia wojewódzkich ośrodków medycyny pracy w związku z obowiązkiem finansowania przez nie wynagrodzeń lekarzy odbywających szkolenia specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim. Wcześniej, w trybie obiegowym, przyjęto m.in. stanowiska w sprawie finansowania ze środków europejskich 2021–2027 regionalnych inwestycji kolejowych oraz przedsięwzięć proekologicznych, w tym w dziedzinie gospodarki niskoemisyjnej. 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony