Aktualności - rozwój regionalny

Cyfrowe Mazowsze – konsultacje z HUAWEI Polska sp. z o.o.

Mężczyzna w garniturze i z mikrofonem w prawej dłoni stoi pod ścianą, na której jest wyświetlana prezentacja. Lewą ręką wskazuje na prezentację. jednocześnie patrzy się w przeciwnym kierunku na widzów Autor: fot. arch. UMWM

Nikt z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania we współczesnym świecie bez dostępu do technologii cyfrowej. Samorząd Mazowsza współpracuje z wieloma zagranicznymi regionami, które mogą wesprzeć nasze województwo w rozwoju cyfrowym i gospodarczym.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik spotkał się z przedstawicielami kierownictwa HUAWEI Polska Sp. z o.o. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele jednostek podległych urzędu marszałkowskiego oraz pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Rozwoju i Współpracy. Stronie chińskiej przewodniczył Dyrektor Generalny HUAWEI Polska Sp. z o.o., Zhang Jie. Na spotkaniu omówiono zdolności technologiczne i systemowe firmy HUAWEI w perspektywie możliwej współpracy – realizacji założeń władz Samorządu Województwa Mazowieckiego na polu cyfryzacji.

Mazowsze rozwija się cyfrowo

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że samorząd województwa na bieżąco buduje instrumenty wspomagające transformację cyfrową regionu. Współpracuje z samorządami powiatowymi i gminnymi. W rozwoju cyfrowym wspiera też inne podmioty administracji publicznej – biblioteki oraz jednostki kultury i szpitale.

Odnosząc się do kierunków działań sformułowanych w Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2020–2030, wskazano priorytetowe obszary działań, które przyczyniłyby się do:

  • podnoszenia umiejętności wykorzystywania narzędzi i systemów cyfrowych;
  • wzrostu jakości i dostępności do usług publicznych za pomocą narzędzi cyfrowych;
  • rozbudowy i utrzymania infrastruktury technicznej niezbędnej do korzystania z Internetu na terenie całego województwa;
  • rozwoju współpracy przedsiębiorstw z ośrodkami naukowo-badawczymi w zakresie zastosowań rozwiązań cyfrowych w nowoczesnej gospodarce.

Samorząd Mazowsza współpracuje z regionami innych państw na polu naukowo-technicznym, a w szerszym wymiarze – gospodarczym. Porozumienia podpisał z prowincjami Chińskiej Republiki Ludowej: Shandong i Hebei, ale jest też otwarty i prowadzi rozmowy także z innymi regionami, których władze i ośrodki biznesu myślą o założeniu swoich inwestycji na terenie Mazowsza.

Huawei trzecie na świecie

Przedstawiciele HUAWEI Polska Sp. z o.o. opowiedzieli o zasadniczych aspektach rynkowych Grupy HUAWEI, w tym zasadniczej roli jaką firma odgrywa w strategicznej, światowej agendzie cyfryzacji. Grupa HUAWEI jest m.in. dostawcą ponad 70 (ze 140) instalacji sieci 5G na świecie; utrzymuje współpracę partnerską z firmami, z których 253 figurują na liście najbogatszych spółek (FORTUNE 500). Dochody spółki za 2020 r. wyniosły 136,7 mld USD.

Na arenie światowej spółka realizuje projekty infrastrukturalne, technologiczne i R&D w obszarach takich jak: cyfrowa produkcja energii, systemy inteligentnych aut, najnowsze technologie komunikacji światłowodowej, urządzenia cyfrowe (smartwatch, smartfony, urządzenia z grupy Internetu Rzeczy – IoT), infrastruktura komunikacyjna czy usługi przetwarzania danych w chmurze (cloud computing). Pod względem inwestycji infrastrukturalnych oraz nakładów na badania i rozwój Grupa Huawei zajmuje trzecie miejsce na świecie, z wynikiem 16,7 mld euro za 2020 r.

Jak wesprzeć rozwój cyfrowy Mazowsza?

Jeśli chodzi o rozwój Mazowsza, przedstawiciele HUAWEI Polska Sp. z o.o. zaprezentowali rozwiązania związane z inteligentnymi miastami (smart city), zieloną energią, w tym systemami fotowoltaicznymi i samochodami elektrycznymi. Współpraca może się też rozwinąć na platformie edukacji wykorzysującej szerokie wsparcie technologii opartych na rozwijaniu sztucznej inteligencji (AI).

Wspólnie uznano, że – szczególnie w ostatnim zakresie – atrakcyjną mogłaby okazać się współpraca zmierzająca do wykreowania narzędzi służących rozwojowi środowiska naukowo-badawczo-przemysłowego pozwalającego na integrację świata akademii i przedsiębiorczości przy zastosowaniu dostępnych lub rozwijanych elementów AI.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony