Aktualności
Mazowieckie Forum Społeczności Energetycznych
Podsumowano działania samorządu Mazowsza ukierunkowane na wsparcie samorządów lokalnych m.in. w badaniu ich potencjału budowania lokalnych społeczności energetycznych.
Mazowieckie Forum Społeczności Energetycznych odbyło się 27 czerwca w gmachu audytorium Uniwersytetu Warszawskiego. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 130 osób, w tym szerokie grono przedstawicieli administracji krajowej, jednostek samorządu terytorialnego, ośrodków naukowo-badawczych, a także jednostek otoczenia biznesu, zaangażowanych w działania i procesy powiązane z produkcją i bilansowaniem energii.
Pilotażowy program
Od maja do czerwca br. w 11 gminach z terenu województwa przeprowadzono pilotażowy program poświęcony badaniu zdolności do efektywnego bilansowania (wytwarzania, konsumpcji i magazynowania) energii, projektując ich działanie w formie spółdzielni energetycznych lub/i klastrów energii.
Wstępne wyniki wykazują, że na terenie województwa mazowieckiego istnieją perspektywy optymalizacji, a w określonych przypadkach również szerszego rozwinięcia lokalnych odnawialnych źródeł energii (OZE) w ramach jednej z dwóch rozpatrywanych platform społeczności energetycznych: spółdzielni energetycznej i/lub klastra energii.
Efektywnie znaczy taniej
Działanie społeczności energetycznej na szczeblu gminy może przyczyniać się m.in. do: racjonalizacji wykorzystania energii z fotowoltaiki; stymulowania rozwoju technologii OZE wykorzystujących lokalne zasoby materialne (np. biomasę), rozwoju technologii magazynowania energii elektrycznej, chłodu i ciepła – co pomaga bilansować energię wytwarzaną i konsumowaną (w różnej postaci) na poziomie lokalnym. Oprócz tego, budowa lokalnych „wysp energii” może skutkować niższymi kosztami produkcji i niższą ceną energii dla mieszkańców.
Rozwiązania te pomogą wprowadzić „zieloną energię” do gospodarki, podnosząc atrakcyjność inwestycyjną regionu. Dodatkowo działanie na szczeblu gminy może mieć wymierny wpływ na gospodarkę ogólnokrajową – uwalniając miejsce w sieci energetycznej dla produktu dostarczanego przez dostawców zawodowych, a w perspektywie wnosić wkład w ogólnokrajowy schemat produkcji i dystrybucji wodoru.
Modelowe rozwiązania
Uczestnikom forum przedstawiono trzy modelowe rozwiązania w formie spółdzielni energetycznych oraz model klastra energii – na bazie audytowanych mazowieckich gmin.
Przedstawiciele samorządu, organizacji branżowych oraz agend krajowych dyskutowali na temat możliwości zastosowania projektów społeczności energetycznych w walce z ubóstwem energetycznym oraz poprawę bilansu energetycznego subregionów. Władze samorządowe stają wobec wyzwań wynikających m.in. z niestabilnego prawodawstwa czy uwarunkowań strukturalnych (odbiór energii przez OSD). Jednocześnie w środowisku samorządowym potrzebne jest budowanie fachowej wiedzy z zakresu zarządzania i obrotu energią.
Gdzie szukać wiedzy?
W panele tematyczne i informacyjne zaangażowani byli specjaliści oraz pracownicy firm realizujących program pilotażowy:
- Prometheus Energy Wschód Sp. z o.o. – audytor energetyczny programu pilotażowego
- XXOG Klastry Energii P.S.A. – partner merytoryczny programu.
Poniżej w plikach do pobrania prezentacja zawierająca trzy modelowe rozwiązania dla gmin w formule spółdzielni energetycznych (na bazie audytowanych gmin na Mazowszu).
Informacja dla osób ze szczególnymi potrzebami:
Jeśli mają Państwo kłopot z dostępem do treści zamieszczonych w plikach do pobrania, prosimy o kontakt z Mariuszem Rukatem, pełnomocnikiem Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. inwestycyjno-gospodarczych, tel. (22) 59 07 785, e-mail: mariusz.rukat@mazovia.pl. W miarę możliwości pomożemy w zapoznaniu się z treścią.
Prelegenci forum:
- Aleksandra Hanzel, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka ds. Gospodarki i Współpracy Zagranicznej
- Andrzej Kaźmierski, Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP
- Mariusz Rukat, pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. inwestycyjno-gospodarczych, koordynator programu (wprowadzenie do scenariusza programu pilotażowego społeczności energetycznych na Mazowszu)
- Paweł Pisarczyk, prezes zarządu Prometheus Energy Wschód Sp. z o.o. (prezentacja modeli spółdzielni energetycznych dla mazowieckich gmin)
- Michał Mroskowiak, dyrektor strategiczny XOOG Klastry Energii P.S.A. (prezentacja modelu klastra energii na przykładzie gminy z terenu województwa mazowieckiego)
Debata: Transformacja energetyczna na poziomie lokalnym – trudności, potencjał i doświadczenia w budowaniu „zielonych wysp energii”
Moderator: Mariusz Rukat, pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. inwestycyjno-gospodarczych
Uczestnicy:
- Jakub Maceja, przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej Izby Gospodarczej Społeczności Energetycznych
- Krzysztof Jadczak, burmistrz Miasta i Gminy Gąbin
- Tomasz Gójski, zastępca wójta Gminy Dębe Wielkie
- Joanna Wereszczyńska, prezes zarządu Spółdzielni Energetycznej Eko-Słupno
- Jakub Szymański, prezes zarządu Spółdzielni Energetycznej „Słoneczny Serock”
Debata: Transformacja energetyczna – opcje dostępne na poziomie lokalnym: koncepcje, finanse i wdrożenia
Moderator: Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP
Uczestnicy:
- Monika Żółkowska, dyrektor Departamentu Ciepłownictwa, NFOŚiGW
- Dr Krzysztof Heller, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Krzysztof Klein, kierownik projektu, Biuro Projektów i Rozwoju Rafinerii Gdańskiej
- Sławomir Szewczyk, dyrektor Departamentu Dystrybucji, Energa Operator S.A.
Panel prezentacji:
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (finansowanie OZE i efektywności energetycznej w kontekście oferty NFOŚiGW)
- Elmech - Grupa technologiczna ASE S.A. (magazyny energii do zastosowania w gospodarstwach domowych i jednostkach publicznych)