Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

23.11.2024

Komunikaty

Zgłoszenia do komitetów monitorujących programy z UE

Infografika OFOP - obywatelski monitoring funduszy UE Autor: OFOP

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) zachęca członków organizacji pozarządowych (NGO) do włączenia się w pracę komitetów monitorujących programy finansowane z funduszy europejskich.

O jakich funduszach mowa?

Już wkrótce do Polski powinno trafić ponad 76 mld euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. To standardowy 7-letni budżet unijny, z którego Polska skorzysta już kolejny raz (inny niż fundusze zaplanowane na Krajowy Plan Odbudowy).

Fundusze będą wdrażane w ramach programów (w tym międzynarodowych i transgranicznych), a w Polsce dodatkowo zgodnie z Umową Partnerstwa w ramach 16 regionalnych programów obsługiwanych przez urzędy marszałkowskie oraz 8 tematycznych programów krajowych obsługiwanych przez stronę rządową.

Po co komitety?

Realizacja przedsięwzięć będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu ich przez Komisję Europejską oraz powołaniu dla każdego programu komitetów monitorujących. Komitety oprócz zatwierdzenia kryteriów i metodyki wyboru projektów będą weryfikować spełnienie warunków oraz tzw. zasad horyzontalnych (respektowanie praw podstawowych, zasada dostępności, niedyskryminacji, równości szans kobiet i mężczyzn, zrównoważonego rozwoju).

W skład każdego komitetu monitorującego wchodzić będą: 

  • przedstawiciele władz krajowych i regionalnych, administracji, organizacji zrzeszających samorządy, sektora nauki,
  • partnerzy społeczni (związki zawodowe i organizacje pracodawców), biznesu oraz przedsiębiorczości społecznej
  • minimum 9 podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, tj. organizacji pozarządowych, a także ich federacji, związków.

Dodatkowo w komitetach monitorujących potrzebni będą przedstawiciele/-ki organizacji, które zajmują się działalnością tematycznie związaną z danymi programami, m.in.: edukacja, włączenie społeczne, rynek pracy, zdrowie, cyfryzacja, gospodarka, sprawiedliwa transformacja, infrastruktura i transport, obszary wiejskie, miejskie obszary funkcjonalne, rewitalizacja, kultura i dziedzictwo kulturowe, rybactwo, zdrowa żywność, pomoc żywnościowa dla najuboższych, wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych w zakresie kształtowania i realizacji polityk publicznych. 

Forma zaangażowania w komitecie monitorującym może dotyczyć roli członka/członkini komitetu monitorującego (lub zastępcy), a także funkcji obserwatora. Zaangażowanie w prace komitetu i w powołanych w jego ramach grupach roboczych to funkcja społeczna i związane jest z udziałem w posiedzeniach, analizą dokumentów, a także kontaktem ze środowiskiem organizacji pozarządowych, udostępnianiem materiałów, formułowaniem opinii, rekomendacji i postulatów.

Jak się zgłosić?

Nabór do komitetów dotyczy perspektywy budżetu UE na lata 2021-2027 (+2lata). Członkowie komitetu monitorującego (i zastępcy) mogą liczyć na wsparcie z budżetu, przewidzianego dla danego programu w ramach tzw. pomocy technicznej. 

Zgłoszenia zainteresowanych osób, które chcą otrzymywać aktualne informacje i korzystać ze wsparcia OFOP przyjmowane są przez formularz – link: https://bit.ly/3PB1PkH 

Organizacje mogą liczyć na możliwość wymiany doświadczeń, wsparcie specjalistów, udział w spotkaniach informacyjnych i przygotowawczych. Ich terminy oraz więcej informacji można znaleźć na stronie https://ofop.eu/apel-do-ngo-ruszaja-nabory-do-komisji-monitorujacych/

Więcej informacji: www.ofop.eu

W sprawach komitetów monitorujących można się też kontaktować z OFOP pod adresem: komitetymonitorujace@ofop.eu

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Tomasz Opaliński

Data wytworzenia: 28.10.2022

Opublikował w BIP: Tomasz Opaliński

Data opublikowania: 28.10.2022 13:32

Ostatnio zaktualizował: Tomasz Opaliński

Data ostatniej aktualizacji: 28.10.2022 14:23

Liczba wyświetleń: 671

Data opublikowania: 28.10.2022 13:32


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony