Komunikaty
Raport końcowy programu profilaktyki ostrych zespołów wieńcowych
Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki wtórnej u osób po ostrych zespołach wieńcowych realizowany był od 2019 r. Jego głównym celem było zwiększenie dostępności do opieki specjalistycznej osób po ostrych zespołach wieńcowych.
Do programu w całym okresie jego trwania zakwalifikowano i udzielono co najmniej jednej interwencji 182 osobom. Program zakładał przeprowadzenie interwencji edukacyjno-konsultacyjnych dla osób po ostrych zespołach wieńcowych. Efektywność interwencji w ramach programu należy ocenić pozytywnie. Wszystkie założone w programie cele zostały osiągnięte.
Program przyczynił się do zwiększenia dostępności do opieki specjalistycznej w zakresie profilaktyki wtórnej u osób po ostrych zespołach wieńcowych. U uczestników programu osiągnięto zakładany poziom wzrostu wiedzy na temat odpowiednich wzorców zachowań, skutecznych w modyfikacji czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Zakładana liczba osób zaprzestała palenia papierosów (w tym wyrobów elektronicznych), zaczęła podejmować aktywność fizyczną, trwającą minimum 75 min. tygodniowo oraz stosować regularnie farmakoterapię. Odnotowano także spadek masy ciała o minimum 3% u zakładanej liczby osób oraz co najmniej połowa uczestników zmieniła nawyki żywieniowe. Łącznie program spełnił oczekiwania 98% osób. Żaden z ankietowanych nie ocenił stopnia spełnienia oczekiwań na ocenę 1 i 2 (w 5-stopniowej skali, gdzie 1 oznacza ocenę najniższą, a 5 ocenę najwyższą).
Szczegółowe informacje o programie znajdują się w raporcie końcowym. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.