Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Herb Województwa Mazowieckiego
Herb Województwa Mazowieckiego i napis Samorząd Województwa Mazowieckiego
Okolicznościowe logo Mazowsza z okazji 25-lecia
Logo Biuletynu Informacji Publicznej

23.11.2024

Komunikaty

Laureaci Nagrody Twórczej 2023

Jury tegorocznej edycji konkursu wybrało 3 laureatów. Są nimi: Michał Adamczyk, Kasper Lorek i Konrad Niemira.

W konkursie mogli wziąć udział artyści z Mazowsza, którzy nie ukończyli 35. roku życia, a swoje osiągnięcia mogą potwierdzić nagrodami i wyróżnieniami na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim lub międzynarodowym.

Komisja, w skład której weszli radni województwa mazowieckiego, przedstawiciele Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego, przedstawiciele środowisk twórczych i artystycznych oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych, wyłoniła trzech laureatów.

Tegoroczni laureaci Nagrody Twórczej

Michał Adamczyk 

Kształci się pod okiem wybitnych muzyków i pedagogów. Zainteresowanie tradycyjną muzyką polskiej wsi obudziła w nim dr Agnieszka Zwierzycka we wrocławskiej Akademii Muzycznej. W lutym 2022 roku rozpoczął artystyczne poszukiwania w rejonie radomskim, z którego pochodzi. Trafił do środowiska związanego z Radomską Szkołą Tradycji. Od tamtej pory przygoda z muzyką ludową zaczęła nabierać tempa: pierwsze warsztaty, potańcówki, pograjki, gromadzenie literatury, poznawanie środowiska zarówno starych mistrzów, jak i kontynuatorów. W 2022 roku z Janem Kmitą, wybitnym skrzypkiem, otrzymali stypendium Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, za projekt „1936–1999 Mistrz i Uczeń na międzypokoleniowym muzycznym moście”. Ponadto w 2022 roku otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Lublina za projekt „Tradycyjne Pieśni z Lubelszczyzny na zespół jazzowy i głos”. Realizuje go z utworzonym przez siebie zespołem „Elektryfikacja Wsi”. Jego muzyka jest fuzją wiejskiej muzyki tradycyjnej z jazzem. W 2023 roku artyście udało się powołać w Skaryszewie pierwszą od ponad 40 lat tradycyjną kapelę grającą muzykę tradycyjną polskiej wsi z naciskiem na lokalny repertuar. Odpowiada za grę na fletach, instrumentach pasterskich, skrzypcach oraz wybór repertuaru.

Kasper Lorek 

Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest autorem zdjęć filmowych, a jego aktywność w dziedzinie sztuki filmowej przyczynia się do wzmocnienia pozycji polskiej kultury w kraju i za granicą oraz jej promocji. Jego film dyplomowy („Diabeł”, reż. Jan Bujnowski) był prezentowany na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych na całym świecie, m.in. na: Festiwalu Filmowym w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym, International Short Film Festival Oberhausen, Motovun Film Festival, Riga International Film Festival, ZINEBI Film Festival, Interfilm, Poitiers Film Festiwal i wielu innych. W tym roku film był wyświetlany na najważniejszym festiwalu filmów krótkometrażowych na świecie: Clermont – Ferrand Short Film Festival, na którym otrzymał specjalne wyróżnienie. Jest to drugi najważniejszy po Cannes festiwal filmowy we Francji. Filmy krótkometrażowe, przy których pracował jako autor zdjęć, można było zobaczyć na wielu międzynarodowych festiwalach w kraju i za granicą, takich jak: Camerimage, International Short Film Festiwal Oberhausen, Festiwal Filmowy w Gdyni, Warszawski Festiwal Filmowy, Poitiers Film Festiwal, Interfilm, Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, Festiwal Filmu Malarstwa Muzyki Lato z Muzami, Etiuda & Anima, Festiwal Internacional de Cine de Lanzarote, Festiwal International du Film de Nancy, Makedox, Fide Festiwal International du Documentaire Emergent, LinzInternational Film Festival i inne. Kasper Lorek jest laureatem nagrody za Najlepsze Zdjęcia na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku. Został również nominowany do tegorocznej Nagrody im. Jana Machulskiego za najlepsze zdjęcia.

Konrad Niemira

Historyk sztuki, który od ponad dekady zajmuje się szeroko rozumianą popularyzacją kultury. Swoją aktywność rozwija dwutorowo. Z jednej strony składa się na nią prowadzenie badań i publikowanie tekstów naukowych z zakresu historii kultury XVIII i XX wieku – z drugiej zaś, lekkie formy: teksty, wykłady, audycje radiowe, podcasty i wywiady. Zarówno wymienione badania, jak i aktywności popularyzatorskie, dotyczą przede wszystkim kultury Mazowsza i Warszawy, często w relacjach ponadlokalnych (głównie z Francją i Paryżem). W zakresie upowszechniania kultury, najważniejszym osiągnięciem laureata jest obszerna publikacja „Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie”. Książka jest próbą reinterpretacji i przybliżenia życia i twórczości Jana Piotra Norblina (1745-1830). Artysta w sposób szczególny związany jest z Mazowszem. Jest jednym z pierwszych pejzażystów programowo zainteresowanych lokalnym krajobrazem i „reporterem” utrwalającym życie mazowieckiej szlachty, chłopów i Żydów. Teksty popularnonaukowe publikował m.in. w „Spotkaniach z zabytkami” czy wydawanej przez Mazowiecki Instytut Kultury serii „Poza Warszawą”. Fragmenty dwóch wydanych publikacji przedrukowały m.in.: Gazeta.pl i „Niezła Sztuka”. Niezależnie publikował wyniki swoich badań w czasopismach naukowych i monografiach wieloautorskich – po polsku, angielsku, francusku i włosku.

Powiązane

Podmiot udostępniający: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Wytworzył: Sławomir Ignaczak (KP)

Data wytworzenia: 02.06.2023

Opublikował w BIP: Monika Gontarczyk

Data opublikowania: 02.06.2023 11:46

Ostatnio zaktualizował: Iwona Śliwińska

Data ostatniej aktualizacji: 25.09.2024 10:42

Liczba wyświetleń: 3275

Data opublikowania: 02.06.2023 11:46


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony